Ekskursje w dyskursie
środa, 28 listopada 2018
Panna brzydka i kłótliwa

Bycie pisowcem, który próbuje ufać prorządowym mediom, musi być dzisiaj wyjątkowo ciężkie. Przekazy dnia zaczynają sobie przeczyć. Notką chciałbym biednym pisowcom rozwiązać wątpliwości w sprawie pani ambasador i TVN.

Z nasłuchów prawicowych blogowisk zauważyłem, że część pisowców uwierzyła, że TVN swoim reportażem o urodzinach Hitlera dokonał jakiegoś nielegalnego czynu, za który grozi mu gigantyczna kara. To widziałem w wielu komentarzach, często w wersji „w Ameryce by się z tego nie wypłacili”, więc to pewnie musiał być przekaz dnia.

Zamieściłem jeden z takich komentarzy jako ilustrację. Chciałbym kiedyś komuś takiego zajrzeć do głowy i dowiedzieć się, jak on sobie wyobraża prawo.

Kto, w jakim trybie, z jakiego paragrafu miałby zasądzić te „miliardowe odszkodowania”? Karnie, cywilnie, administracyjnie?

W tym komentarzu jest wiele pięter absurdu. Zaczynając od samej góry: ujawnienie istnienia neonazistów w Polsce, to nie jest „szkoda na wizerunku Polski”.

W Stanach, Francji i Niemczech też są neonaziści. Nikt tego nie ukrywa. To ani powód do dumy, ani do hańby.

Wizerunkowi dobrze robi istnienie niezależnych mediów, które neonazistów demaskują. Wizerunek kraju hańbi ich zwalczanie.

Można by TVN wrobić w zarzuty o propagowanie nazizmu - tak jak to próbowała zrobić prokurartura, ale zrezygnowała. To by upadło już w sądzie pierwszej instancji (najdalej na etapie Strasburga). I w żadnym wypadku nie wyszłyby z tego „miliardowe odszkodowania”.

Pisowcy zdają się przyjmować za przekazem dnia, że nie było żadnych urodzin Hitlera, to wszystko prowokacja TVN. Cała ta wersja bazuje wyłącznie na zeznaniach uczestników owych urodzin (którzy mają powody, żeby kłamać - i pełne prawo do tego; przypominam, oskarżony może kłamać, świadek nie).

Nawet jednak jeśli przyjmiemy tę wersję - nadal nie ma podstaw ani do kary, ani do „miliardowych odszkodowań”. Dziennikarze mają prawo do prowokacji dziennikarskich, których celem jest ujawnienie tego, że ktoś byłby skłonny złamać prawo (wziąć łapówkę, przekroczyć uprawnienia, propagować nazizm).

Porządnego człowieka nie da się sprowokować do udziału w urodzinach Hitlera. Porządny człowiek po prostu odmówi (nawet jeśli mu się zaproponuje dwadzieścia tysięcy).

Nawet więc w tej wersji to nadal nie ma sensu. Jeśli połączyć to z tym, że PiS od dawna obiecuje przyjęcie jakiejś ustawy wymierzonej specyficznie w TVN, oburzenie Amerykanów jest zrozumiałe.

Otóż w Ameryce nie można by w takiej sytuacji telewizji wrobić nawet w propagowanie nazizmu (w Ameryce to w ogóle jest legalne). Z punktu widzenia Amerykanina tu nie ma podstaw do jakiejkolwiek kary czy odszkodowania, niezależnie od wersji wydarzeń.

Trump też ma swoje udry z mediami, ale zauważcie, że nie jest na tyle szalony, żeby nasłać na CNN prokuraturę albo zapowiadać ustawę wymierzoną w „failing NYT”. Chyba nawet pisowiec powinien zauważyć pewną istotną różnicę?

A że list pani ambasador jest nieuprzejmy? No cóż, jak słusznie zauważył Bartoszewski, Polska to panna brzydka i bez posagu, więc musi dostosować do tego swoją dyplomację.

Czy się to komu podoba czy nie, taka jest brutalna prawda. „W dyplomacji nie ma sentymentów, są interesy” - sami pisowcy uwielbiają to powtarzać.

Jakie interesy można robić z Polską? Kupić w przedsprzedaży dużą partię tych elektrycznych samochodów, co to kiedyś kiedyś może może wyprodukuje Morawiecki? I może wziąć w pakiecie przyszłoroczną produkcję stoczni szczecińskiej, co to ją Morawiecki rzekomo wznowił stukając młotkiem w jakieś przypadkowe żelastwo?

A może sprzedać nam te korwety albo helikoptery, co to jeszcze Macierewicz storpedował? Obiecywał, że zamiast tego kupimy coś lepszego i tańszego. I co? I jajco, jak zwykle.

Udało wam się dokonać tyle, że teraz Polska jest panną brzydką i bez posagu, ale dodatkowo z opinią kłótliwej awanturnicy, w dodatku stukniętej.

A że odgoniła zalotników z Brukseli, to już jej został tylko ten jeden, przystojniaczek z pomarańczową grzywką na plaster. Nie jest to człowiek lotnego umysłu, ale nawet on wie, co z tego wynika, że ktoś nie ma innego wyjścia. Wykorzysta to teraz na maksa.

Pisowcy, wpakowaliście nas wszystkich w tą sytuację z własnej głupoty. Mądrzy ludzie ostrzegali was od trzech lat, że to się tak skończy. Ale nie, wy woleliście wierzyć, że Trump z prawicy i Kaczyński z prawicy, to się dogadają.

May I ask, po jakiemu?


niedziela, 13 maja 2018
Jak walczyć z ustawą 447?

PT Blogonauci być może nigdy w życiu nie słyszeli o amerykańskiej „ustawie 447”, zacznę więc od skrótu tego, co o niej sobie wyobraża prawicowy internet: otóż wyobraża sobie, że zgodnie z nią Polska będzie musiała zrekompensować mienie ofiar Holokaustu, które nie zostawiły spadkobierców.

Tak naprawdę owa ustawa jest odpowiednikiem naszych uchwał, którymi parlament zobowiązuje władzę wykonawczą do przedstawienia jakiegoś raportu. W tym wypadku amerykański parlament zwrócił się do Departamentu Stan o informowanie, jak różne kraje rozwiązują ten problem.

Informacje mają być dołączane albo do „Country Reports on Human Rights Practices” (ogłaszanego od 1976), albo do „International Religious Freedom Report” (ogłaszanego od 1998). Uchwała zostawia w tej kwestii wolną rękę władzy wykonawczej.

Ten szczegół - pomijany w prawicowej narracji - wydaje mi się kluczowy. W praktyce przecież owa „ustawa 447” objawiać się będzie dodatkowymi akapitami w raportach, które na temat Polski produkowane są od lat.

Ostatni raport o wolności religijnej pochodzi z 2016. Czytamy w nim m.in.:

The president signed legislation preventing Warsaw public properties, including Jewish-owned properties initially lost during World War II (WW II), from being returned to their precommunist era owners and extinguishing claims after a six-month notice period. According to Jewish and other religious groups, property restitution to religious communities continued to proceed very slowly, with 73 cases resolved out of approximately 3,700 outstanding at the beginning of the year. A prosecutor dropped the investigation of a Catholic priest who referred to Jews as a “cancer” in a sermon commemorating the anniversary of a nationalist political association. The minister of education made comments apparently denying Polish responsibility for the mass killings of Jews at Jedwabne and Kielce during and after WW II, but later stated Poles had committed both attacks.

Poza tym: „Relations with the Roman Catholic Church are determined by an agreement with the Holy See that grants privileges not accorded to other religious groups”, a także:

Protests and demonstrations against immigration often involved anti-Muslim and anti-Semitic messages. The cover of a popular political weekly displayed the dark-skinned hands and arms of three men groping a blonde woman with the caption “Islamic rape of Europe.” In August soccer fans at a train station in Lodz held up a banner with anti-Semitic language and burned Jewish effigies

W raporcie o prawach człowieka w roku 2017 czytamy z kolei:

[The government] introduced judicial reform legislation that drew strong criticism from some judicial experts, NGOs, and international organizations. On July 24, the president signed into law amendments to the common courts law. (...) On July 26, the European Commission issued a rule of law recommendation directing the state to revise the amended law

W świetle powyższego można zrozumieć, dlaczego rząd unika tego tematu. Hasło „działajmy tak, żeby nas chwalili w swoich raportach” było nadrzędnym celem polityki zagranicznej III RP od Skubiszewskiego po Sikorskiego. Bartoszewski dosadnie wyraził to metaforą o „pannie brzydkiej i bez posagu”.

Konkurencyjna metafora o „wstawaniu z kolan” sugeruje zerwanie z tą polityką. Jedno się kłóci z drugim.

Albo możemy być chwaleni w ich raportach, albo możemy iść na rympał olewając je. Z nasłuchów prawicowego internetu wnoszę, że prawica sobie wyobraża istnienie jakiejś trzeciej wersji, że - powiedzmy - Trump powie „OK, wasza islamofobia i/lub antysemityzm może i jest sprzeczna z naszymi konstytycyjnymi wartościami, ale wam wybaczam, bo jesteście z prawicy, jako i ja”.

Może i se wyobraża, ale to po prostu niemożliwe, podobnie jak np. amerykańskie przyzwolenie na ściganie prof. Grossa przez Ziobrę i Jakiego. Piekło zamarznie wcześniej.

Te raporty nie są całkiem bez znaczenia. Adwokat reprezentujący kogoś przed amerykańskim lub europejskim sądem może się na nie powołać np. w sprawie o ekstradycję albo odzyskanie majątku.

Gdybym miał się o to zakładać, postawiłbym Franklina na to, że amerykańskie i europejskie sądy będą przychylać się do takiej argumentacji, w miarę coraz lepszej zmiany i coraz wyższego wstawania z kolan. Uprzedzałem was przed tym, drodzy pisowcy, w notkach z serii „drodzy pisowcy”.

Na walkę z „ustawą 447” jest więc tylko jeden sposób. Budować na świecie zaufanie do polskiego państwa i polskiego sądownictwa.

The exact opposite of what PiS does.

piątek, 10 marca 2017
Saryusz, Saryusz i po Saryuszu

Lisicki

Dawno z taką radością nie czytałem prawicowej publicystyki i prawicowej blogosfery. PiS poniósł tym razem porażkę, której nie da się już zamaskować tak jak poprzednich - i nagle propagandyści płatni i bezpłatni musieli sobie z tym poradzić.

Jeszcze parę dni temu wierzyli za kłamstwami z reżimowych mediów, że Waszczykowski to Talleyrand XXI wieku i że PiS zadał „morderczy cios” Tuskowi. Potem jeszcze przez chwilę trzymali się absurdalnej nadziei, że uda im się zerwać szczyt, bo premier Szydło go zablokuje, nie wydrukuje wyniku, uzna za nieważny, et patati et patata.

„A może my wybierzmy Merkel jakiegoś Schultza?” - pyta w tytule swojej notki blogger „Mieszczuch7”. I snuje marzenia o odwecie: „Można wyobrazić sobie więc, że Polska wybiera tak samo kandydata innemu krajowi członkowskiemu, że na jakieś stanowisko zostaje wybrany wbrew Hollande'owi jego oponent - Sarkozy albo - jeszcze lepiej - Marine Le Pen (itd.)”

Otóż drodzy pisowcy, gdyby wam się udało coś takiego zrobić, byłoby super. Sam bym wam pogratulował. To by znaczyło, że zamiast swojego klasycznego wymachiwania szabelką w osamotnieniu, nauczyliście się wreszcie skutecznej dyplomacji.

Wasz problem polega na tym, że potraficie robić tylko awantury. To się nie zmieniło, oto blogonotka, w której się z tego chichrałem 10 lat temu.

W odróżnieniu od Was, my przynamniej umiemy oddzielić te dwie kwestie - „czy dane działanie jest słuszne” i „czy dane działanie jest skuteczne”. Wam się to zlewa w jedno.

Skoro Waszczykowski, Zalewska czy Szyszko są „wasi”, to automatycznie będziecie wierzyć w skuteczność ich działań. Rozsądni obserwatorzy uprzedzają od dawna, że niechlujnie przygotowana deforma oświaty zakończy się chaosem, że nieporadne działania Waszczykowskiego sprawiają, że jedynym polskim sojusznikiem jest San Escobar, że Szyszko niszczy przyrodę albo z głupoty, albo z wyrachowania.

Wy nie wierzycie, bo dla was każdy głos krytyczny to głos wroga. No i kończycie jak Macierewicz z Blackhawkami.

Ja was umiem pochwalić za skuteczność tam, gdzie ją widzę .Chwalę na przykład program „500+”. Wiele rzeczy w nim trzeba poprawić (przede wszystkim odtworzyć zasadę „złotówka za złotówkę” - jak ktoś przekroczy próg o złotówkę, powinien dostać 499, a nie zero!), ale nie ulega wątpliwości, że samym wprowadzeniem tego programu, PiS zmienił Polskę na lepsze.

Przeważa jednak klasyczne pisowskie nieudacznictwo, które tak dobrze pamiętam sprzed 10 lat. Przyczyna prawdopodobnie jest ta sama co wtedy - i żartobliwie przedstawia ją „Ucho prezesa”.
Kaczyński nie toleruje w swoim otoczeniu ludzi potrafiących się mu sprzeciwić. Kto powie „Jarek, to się nie uda”, ten wyleci. Widzieliśmy to już wielokrotnie.

Cybernetyka już dawno udowodniła, że sekretem skutecznego zarządzania jest sprzężenie zwrotne. Szef, do którego nie docierają negatywne wiadomości, skończy jak silnik parowy bez zaworu bezpieczeństwa.

Zapożyczyłem tę metaforę z „Dialogów” Stanisława Lema. Lubię ją, bo ona nie wyklucza, że maszyna działająca w taki sposób będzie mogła dokądś tam dojechać. Lem wymyślił ją do opisu PRL, który przetrwał jeszcze 30 lat od „Dialogów”.

Ale taka maszyna prędzej czy później w końcu eksploduje. Poprzednio PiS stracił władzę przez to, że narastająca izolacja skazała ich na niestabilną koalicję z Lepperem i Giertychem.

Teraz niby mają większość, ale to wcale nie jest powiedziane, że ją utrzymają do końca kadencji. Czy nawet do końca roku.

Część polityków PiS po prostu będzie miała dosyć firmowania własnym nazwiskiem i twarzą kolejnych porażek. Popierając rząd, popierasz także niszczenie oświaty, rozbrajanie armii, wstrzymanie inwestycji w infrastrukturę (znów to samo, jak 12 lat temu!), wycinanie lasów.

Mówimy o ludziach na tyle ustawionych życiowo, że nic nie muszą. Jak długo będą to wytrzymywać? A przecież wystarczy, że z klubu parlamentarnego odejdzie 6 posłów - i nie będzie już 230 głosów.

Wtedy pozostanie PiS-owi sformalizowanie nieformalnej koalicji z Kukizem. Ta będzie zapewne równie stabilna, jak tamta sprzed 12 lat.

Obyśmy tylko zdążyli zgromadzić zapasy popcornu.


czwartek, 19 maja 2016
Bizantyjski audyt

Może jestem przesadnym optymistą, ale wydaje mi się, że „audyt”, szykowany przez PiS na propagandową bombę, okazał się zmokłym kapiszonem. Wziąłem to słowo w cudzysłów, bo słowo „audyt” rezerwuję dla drobiazgowych rozliczeń, przeprowadzanych z zachowaniem ustalonych procedur, zakończonych wreszcie pisemnym raportem - tymczasem tutaj mieliśmy tylko klasyczną „śmierdziuchę”, pełną niejasnych insynuacji, ubogą w konkrety.

Powód do optymizmu widzę głównie w tym, że to nie chwyciło. Przeglądam prawicową blogosferę - i tym razem nie widziałem fali kaczystów z entuzjazmem powtarzających „przekaz dnia” z Nowogrodzkiej. Mało kogo to obeszło, nawet w kwestii tzw. „inwigilacji blogerów” (o czym za chwilę).

Podobnie było podczas poprzedniego takiego głupkowatego happeningu, gdy ówczesny komendant głowny policji próbował oczerniać swojego poprzednika, demonstrując rzekomy „bizantyjski przepych”: czyli prysznic, rozkładaną kanapę z ikei i zestaw do telekonferencji.

Skończyło się pośmiewiskiem, podobnie jak superkrótka kariera owego komendanta - to dygresja, ale to jest dopiero żałosne, że mamy się czuć bezpieczniej dzięki specustawom nadającym służbom dyktatorskie uprawnienia, a tymczasem oni mają nawet problem z nieumoczonymi kandydatami na kierownicze stanowiska w nich.

Prawicowych blogerów niespecjalnie nawet wzmożyła zagadkowa i niekonkretna (jak zawsze) wzmianka o inwigilowaniu blogerów serwisu Salon24. Kiedyś wzbudziłoby to w tym serwisie wielką chryję, teraz ograniczyło się do niemrawych debat na kilku blogaskach.

Pamiętam „obrońców krzyża” w Salonie24 - i pewnie pamiętają ich też niedobitki wciąż wierne temu serwisowi. Jego dzisiejszy opłakany stan to w dużej mierze ich zasługa.

Rozłamy zdarzały się tam już wcześniej (przypomnę „blogmedia” i „tekstowisko”), ale po katastrofie smoleńskiej to się mnożyło jak komórki HeLa. Uaktywnili się strasznie dziwni ludzie, snujący coraz dziwniejsze teorie spiskowe - w których najdziwniejszą z dziwnych była „hipoteza dwóch miejsc”.

Odeszli i zaczęli szaleć w odpryskowym serwisie „Nowy Ekran”, który szybko przestał istnieć. Część wróciła do Salonu, część kontynuowała w kolejnych serwisach odpryskowych, ale wielu prawicowych blogerów do dziś się nienawidzi z powodu tamtych rozłamów.

Tamci najwięksi radykałowie oskarżali PiS o próbę ukrycia prawdziwego zamachu. Nazywali polityków PiS „maskirowką” i atakowali ich prymitywnymi środkami, np. przekręcając nazwiska.

Co się dziwić, w prawicowej blogosferze a dowód na zamach uznano w pewnym momencie to, że nazwiska Komorowskiego, Arabskiego i Tuska układają się w skrót „KAT”. Dowód przedziwny, ale w sumie równie dobry jak „piii-fiuu” czy Gmyz o trotylu.

W tym środowisku zupełnie serio rozważano sięgnięcie po nielegalne środki w walce z „maskirowką”. Jeden z blogerów (który potem chyba zniknął?) proponował na przykład „obywatelskie ekshumacje”.

Ciężko będzie dziś to znaleźć, bo większość tych blogów już nie istnieje. Przestały istnieć całe platformy, a na tych co zostały, swój dorobek wykasowali sami blogerzy z powodu kolejnej kłótni czy rozłamu. Zapewne najbogatszym repozytorium ówczesnego wariactwa krzyżowo-smoleńskiego jest szyderczy blog Dlaczego Nie Napalm.

Nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało, że najwięksi rozrabiacy w tym środowisku byli inspirowani przez Rosję. Niezależnie od tego uważam, że blogerzy nawołujący do przestępstwa (typu „obywatelskie ekshumacje”) powinni być na dyskretnym oku służb. Zdaje się, że ten pogląd podziela choć część niedobitków na Salonie24, stąd niewielkie zainteresowanie tą kwestią.

Nie jestem aż takim optymistą, by twierdzić, że PiS już zaczął przegrywać, czy coś w tym guście - ale wygląda na to, że ich Blitzkrieg wytracił impet. Rok temu byli w stanie „przekonywać nieprzekonanych”. Już to stracili.

Może gdyby ten „audyt” zawierał jakieś sensowne, udokumentowane oskarżenia, byłoby jak rok temu. Ale dotarli tylko do swoich zdeklarowanych zwolenników, reszta będzie się teraz chichrać z kłamstw o złotym mercedesie.

piątek, 29 stycznia 2016
Sumliński: czemu kłamał?

Kiedy „Newsweek” zaczął ujawniać plagiaty w książce „Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego”, Wojciech Sumliński odpowiedział blogonotką pod tytułem „W odpowiedzi Newsweekowi: do zobaczenia w sądzie”. Nigdy jednak nie wywiązał się z obietnicy pozwania „Newsweeka” za ten artykuł i za następne.

Szkoda. Polska może byłaby lepszym krajem, gdyby wprowadzono ustawowy zakaz kłamliwego zapowiadania wniesienia sprawy do sądu. Zapowiedziałeś to publicznie - no to faktycznie składaj pozew albo płać karę.

„Do zobaczenia w sądzie!” to w Polsce standardowa replika kłamcy przyłamanego na kłamstwie. To nic nie kosztuje, a może ktoś uwierzy w niewinność kłamcy.

Kiedyś obiecywałem sobie, że będę to monitorować i po paru latach ogłoszę listę fałszywych zapowiedzi procesu. Nigdy się za to nie zabrałem. No to powiedzmy, że zaczniemy od Sumlińskiego, który nie pójdzie z tym do sądu, bo jego sprawa wygląda beznadziejnie.

A dlaczego jego nikt nie pozwał? W Psychiatryku24 często pojawia się to jako argument, że przecież „gdyby kłamał, to by go pozwali”.
Otóż to nie jest takie proste. Polskie prawo generalnie jest przychylne kłamcom, plagiatorom, paszkwilantom. Sumliński zbudował z tego wygodny model biznesowy.

Znam z pierwszej ręki sprawę jego plagiatu tekstu Ewy Winnickiej. Gdy Ewa zadzwoniła do niego z pretensjami, ten wyjechał jej z płaczem, że ma ciężką sytuację i żeby się zlitowała. Więc się zlitowała (ale gdyby się nie zlitowała, niewiele by mu mogła zrobić - sąd by w najlepszym wypadku zasądził symboliczne zadośćuczynienie).

A dlaczego na kłamstwa nie zareagował Komorowski ani jego otoczenie? Pewnie jakoś zareagować powinni i można by to uwzględnić w wielotomowym dziele, zatytułowanym „Rzeczy, które sztab Komorowskiego powinien był zrobić, a jednak nie zrobił”.
Inna sprawa, że trudno wymyślić sensowną reakcję. Właśnie dlatego, że Sumliński tak bezczelnie kłamał - trudno o punkt zaczepienia..

Sumliński zapewne celowo przekręcał imiona czy nazwiska, opisując rzeczywiste postacie. Lichocki jest u niego Lichodzkim, Tobiasz Tobiszem, Jerzy Sutor Krzysztofem Sutorem. Sumliński regularnie spotyka się ze swoimi anonimowymi autorami w miejscach, które ewidentnie nie istnieją, jak „restauracja w Dziekanowie Leśnym” (i ja bym jej nigdy nie odkrył? droid, please...).

Te wszystkie nieścisłości pozwalają mu z jednej strony kłamać, że „wszystko co opisałem wydarzyło się naprawdę”, a z drugiej w razie ewentualnego procesu wszystkiego się wyprzeć. Gdyby Komorowski naprawdę poszedł z tym do sądu, usłyszałby, że to tylko proza political fiction.

I wtedy w najlepszym wypadku Komorowski wywalczyłby jakieś przeprosiny i wycofanie nakładu. Po czym Sumliński zremiksowałby swój bełkot i wydał od nowa pod zmienionym tytułem, a swoim zwolennikom przedstawiłby się jako męczennik zaszczuty przez komunistyczne sądy.

Przypuszczam jednak, że komentatorzy przeceniają wpływ tej książki na wybory prezydenckie. Nie wierzę, żeby Sumliński rzeczywiście odebrał Komorowskiemu wyborców. Nie wierzę, żeby ta książka mogła przekonać nieprzekonanego.

Ludzie, którzy twierdzą, że ją przeczytali i pod jej wpływem zmienili zdanie o Komorowskim - kłamią. Już wcześniej mieli do Komorowskiego jakieś uprzedzenia i wieść o istnieniu takiej książki ich utwierdziła w przekonaniu.

A i tak w większości jej nie przeczytali. Kupić - owszem. Ale żeby to przeczytać, trzeba być zawodowym recenzentem, który liczy na wierszówkę.

Przebiłem się przez „Operację Chusta” Terlikowskiego. Fedrowałem w „Dolinie nicości” Wildsteina. A jednak w kategorii prawicowej grafomanii Sumliński zaskoczył nawet mnie.

On po prostu nigdy się nie nauczył elementarnych zasad kompozycji. Skleja swoje książki z fragmentów, które do siebie nie pasują, więc czytelnika odrzucają ciągłe skoki nastroju. Chwilami jest absurdalnie szczególancki, a potem nagle przyśpiesza narrację. Robi błędy językowe na poziomie humoru zeszytów, typu „wydobycie od niego informacji było trudne jak wyciąganie łososia z bagna”.
Każdy jako-tako oczytany człowiek od razu zauważy, że ma do czynienia z grafomańskim mitomanem.

Kariera Sumlińskiego na polskiej prawicy to jeszcze jeden dowód na to, że prawicę w Polsce jednoczy nade wszystko jedno: niski poziom oczytania.

wtorek, 25 listopada 2014
Sfałszowane wybory !!!

Zabawnym fenomenem (blogo-foro)sfery zawsze byli emigranci, próbowali wyobrazić sobie Polskę na podstawie tego, co wyczytali w portalozie i w wypowiedziach podobnych sobie blogo-foronautów. Dogorywający Salon24 jest bodajże ostatnim miejscem, w którym można jeszcze śledzić to zjawisko.

Teraz emigranci są przekonani, że w Polsce sfałszowano wybory samorządowe. Oczekują więc zaraz wyjdą jakieś tłumy demonstrantów.

Te tłumy, jak wiadomo, nigdy nie wychodzą. Wychodzi najwyżej jakaś niewielka grupka „obrońców krzyża”, która rozstawia swój biwak pośrodku szlaku knajpianego. I potem emigranci się oburzają, że skąd tam nocą pijani ludzie.

Skoro więc nie ma tłumu na ulicach to znaczy, że naród jest ogłupiony przez media. Mniej więcej tak to wygląda w typowym blogoforokomciu emigranta.

Media tymczasem owszem, odgrywają tutaj negatywną rolę, ale odwrotną - podkręcają problemy w poszukiwaniu klikalności. Stąd się wzięły wyolbrzymione plotki o możliwym wpływie niesprawnego programu komputerowego na wynik wyborów.

Wszyscy słyszeli, że „w Szczecinie wygrał kandydat, którego nie było na liście”, bo to jest klikalne i wiralne. Wiadomo, że social media maveni będą wrzucać takie wrzutki na swoje fejsy i twittery, bo też i po to portale je produkują.

A naprawdę było tak, że komisja w Szczecinie owszem, dostała najpierw błędny wynik, a potem go poprawiła. Nigdy nie było takiej możliwości, żeby błąd programu wpłynął na wyniki wyborów, bo zadaniem programu nie było zastąpienia liczenia głosów w komisjach, tylko agregacja wyników w skali ogólnokrajowej.

Awaria programu odpowiada więc za to, że z opóźnieniem dostaliśmy ładne infografiki dla mediów. Ale nie mogła wpłynąć na rozdział stanowisk w radzie gminnej w Myciskach Niżnych. Ani Wyżnych. Ani gdziekolwiek bądź.

Czy twierdzę, że nic się nie stało? Jasne, że się stało i oczekuję dymisji w PKW i KBW. Które zresztą już się posypały.

Czy nie dziwi mnie dobry wynik PSL? Nie.

Polska wieś przeskoczyła w polsku dwóch dekad dwa stulecia. Poznikały chatki kryte strzechą i furmanki sunące po polnych drogach.

Wszędzie już tylko asfalt, kostka bauma, blachodachówka i nowiuteńki traktor zaparkowany przed garażem otwieranym na pilota. I unijne logo na tablicy informującej, co w gminie zrobiono z brukelskiego dofinansu.

Nadzieja, że polska wieś poprze jakąś siłę antyunijną czy antydemokratyczną - jest naiwna. Nikt nie zyskał na transformacji i integracji tyle, co wieś.

A komu to zawdzięczają? W ich (często trafnym) przekonaniu - przede wszystkim PSL. No to dziwicie się, że wolą tę partię od PO-PiSu (razem wziętego?).

A jednocześnie w kraju, w którym „wieśniak” to ciągle obelga, nie dziwię się, że część ludzi może nie chcieć się przyznać ankieterowi do głosowania na PSL. Tak tłumaczę rozbieżność exit polls i rzeczywistych wyników.

Czy nie dziwi mnie wysoki odsetek głosów nieważnych? Też nie. W większości to są puste kartki. Czyli głosy „przeciw wszystkim”.

Za sprawą zaszłości z przeszłości, mamy obsesję na punkcie tego, żeby nasza ordynacja była demokratyczna aż do bólu. Nie mogliśmy się zdecydować, czy głosować na ludzi czy na partie, więc mamy ordynację, która to łączy.

Stąd nasze (nie)sławne „wyborcze książeczki”, na których trzeba zagłosować na jednego kandydata spośród kilkuset. To nie ma sensu, zwłaszcza w wyborach z natury upartyjnionych, jak głosowanie do sejmików wojewódzkich.

Spośród kandydatów na mojej karto-książeczce do sejmiku wojewódzkiego nie znałem literalnie nikogo. Myślę, że podobnie miała większość komcionautów.

Dlatego wcale mnie to nie dziwi, że osoba mająca zdecydowane preferencje co do kandydata na prezydenta miasta czy na radnego, jednocześnie nie miała zdania w wyborach do sejmiku wojewódzkiego. I po prostu wrzuciła czystą kartkę.

Procedurę wyborczą należy więc uprościć. Moim zdaniem, w wyborach do sejmiku (i być moze rady powiatu) można sobie odpuścić to „głosowanie na osoby”. Zostawmy partie/komitety, żeby wyborcza kartka znów mogła być kartką.

To pewnie propozycja zbyt radykalna i nie przejdzie, więc w takim razie przynajmniej przeróbmy wzór książeczko-karty zgodnie z sensownym postulatem, żeby pierwsza strona z zasady musiała zawierać spis treści i instrukcję. Ale znów, czy to powód do demonstrowania?

czwartek, 07 listopada 2013
Miasto zasłoniętych firanek

Gorąco polecam znakomity wywiad z moim redakcyjnym kolegą w „Dużym Formacie” na temat książki (jeszcze nie czytałem, ale zapowiada się świetnie) o sprawie Krollopa. Niesamowity jest zwłaszcza ten fragment:

Filip Bajon, reżyser filmowy, napisał we wspomnieniach, że Poznań to miasto "zasłoniętych firanek". To, co dzieje się za nimi, pozostać ma w ukryciu. Na zewnątrz jest nieustanna lekcja "chodzenia w nieskazitelnych gorsetach". Przecież nawet prokuratorzy po czterech miesiącach śledztwa w sprawie Kroloppa się poddali. Nie byli w stanie przebić się przez barierę wstydu, upokorzenia albo mechanizmu obronnego polegającego na bagatelizowaniu molestowania.

To jest oczywiście rewers tego ideału mieszczańskiej rodziny, która wszystkie swoje sprawy załatwia we własnym gronie, unikając obcych, którzy są z definicji niebezpieczni, bo to jak nie ateista z bluźnierstwem to feminazistka z genderem. To przecież to samo, co w tym tekście:

Stanowiącą centrum "Jeżycjady" wyspę rodziny Borejków, epigonów formacji inteligenckiej, otacza ocean przemocy, kłamstwa i głupoty. Społeczeństwo degeneruje się pod wpływem pogoni za forsą i kultury masowej. Zapomina o prawdziwych wartościach (...) Odtrąceni i zranieni inteligenci skupiają się na życiu domowym. Pielęgnują swoją enklawę wyższej kultury i więzi rodzinno-przyjacielskie.

Krollop wobec swoich ofiar odgrywał właśnie kogoś takiego. Mecenasa wyższej kultury. Strażnika inteligenckich wartości. Elitę. Bycie przyjętym do jego chóru nobilitowało tak, jak bycie zaakceptowanym do roli absztyfikanta którejś z kolei panny Borejkówny przez patriarchę rodu.

Jako zwolennik lewicowo liberalnej relatywistycznie moralnej poprawnie politycznej cywilizacji śmierci jestem też, naturalnie, zaprzysięgłym wrogiem rodziny. A właściwie jej modelu wyobrażonego jako twierdza na wrogim terytorium czy mafia zjednoczona omertą.

To w takich rodzinach właśnie skargi dzieci na Krollopa uciszano, bagatelizowano, ośmieszano. Tak jak ksiądz z Piotrkowa trywializuje dziś „dziesięciolatki, które same się wpychają dorosłym do łóżka”.

Linkuję tekst z Frondy, bo słuszny. Ta sama Fronda pisała jednak nieprawdę na temat rzekomej pedofilii Cohn-Bendita, naprostujmy więc to przy okazji, bo w prawicowej blogosferze to się wciąż pojawia w wersji „dlaczego Cohn-Bendit nie jest ścigany za swoje czyny”.

Nie jest ścigany, bo nie wiadomo, czy w ogóle jakiekolwiek popełnił. W 1982 roku w telewizyjnym talk show „Apostrophes” podpuszczał 70-letniego Paula Gutha opowieściami o swoich orgiach seksualno-narkotycznych.

Przyznał, że przed nagraniem spożył „un petit gateau au hasch” i jest właśnie pod wpływem. Jego haszyszowy monolog jest bełkotliwy i ufam, że tylko dlatego w różnych dostępnych w youtube wersjach „z napisami” tak dużo jest błędów w tłumaczeniu.

W każdym razie, nie jest tak, że Cohn-Bendit przyznał się tam do jakichś konkretnych czynów, tylko snuł fantazje: „Quand une petite fille de 5 ans commence à vous déshabiller, c'est fantastique, c'est un jeu érotico-maniaque...”.

To jest oczywiście obrzydliwe, ale tu nie ma wyznania, jest fantazja. „Vous me troublez” („Pan mnie niepokoi”), odpowiada Guth, na co najarany Cohn-Bendit odpowiada: „oh, non pas tant que ça car vous vous y attendiez” („och, nie tak bardzo, bo tego pan oczekiwał” [EDIT: patrz komcie]). Widziałem napisy, w których tu mylono gramatykę i robiono z tego „nie spodziewał się pan tego”.

Przytaczam wersje za „L’Express”, gazetą, której nie można posądzać o chęć krycia Cohn-Bendita. Przeciwnie, ciągle biją pianę wokół podobnie idiotycznych fragmentów jego książki z lat 70.

Dziennikarze dziś o to nie pytają Cohn-Bendita - skarży się Terlikowski. Ależ pytają, a on odpowiada, że książka była pomyślana jako antymieszczańska prowokacja i dziś uważa, że była nieakceptowalna („unerträgliche”) i nie powinna była być tak napisana („so nicht geschrieben werden dürfen”).

Co tu można dodać nowego? Jeszcze raz zapytać Cohn-Bendita, czy uważa, że należy występować w telewizji na haju i jakich jeszcze niemieckich, francuskich lub angielskich przymiotników użyłby na potępienie swojej książki z lat 70.?

Nawiasem mówiąc - to też nieprawda, że archiwa z tego okresu utajniono. Są dostępne dla dziennikarzy. Jeśli ktoś tam znajdzie dowody przestępstw Cohn-Bendita, nie będę miał dla niego współczucia tak, jak nie mam go dla Polańskiego.

Ale ponieważ ten temat ciągle wraca w mediach niemieckich, francuskich i angielskich podejrzewam, że co było do odgrzebania - już odgrzebano. Zostało podkręcanie napisów do talk show z lat 80.

niedziela, 20 października 2013
Prawda o Smoleńsku

Prawicowi blogerzy i publicyści mają zrozumiały problem z autokompromitacją profesora Rońdy, który beztrosko przyznał, że kłamał mówiąc o rzekomym dokumencie, świadczącym o tym, że Tupolew nie zszedł poniżej wysokości stu metrów.

Że kłamał, to było oczywiste od początku - każdy człowiek, który mówi, że ma jakiś tajny dokument na potwierdzenie swoich słów, ale nie może go pokazać, kłamie (bo gdyby NAPRAWDĘ go miał, w ogóle nie wypowiadałby się publicznie, jak np. osoby zobowiązane do tego tajemnicą firmy, tajemnicą śledztwa czy tajemnicą państwową). Dla mnie w jego wypowiedzi kluczowy jest inny fragment, w którym akurat mówił prawdę.

„Oni niestety zeszli poniżej 100 metrów (...) byli gdzieś na wysokości pomiędzy 50 a 60 metrów”, powiedział prof. Rońda w TV TRWAM. Ponieważ w tych wszystkich teoriach spiskowych goniliśmy już dużo fałszywych króliczków, przypomnę, że te słowa są bardzo ważne, bo do nich się sprowadza całe wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej.

Dlaczego nie wierzę w spiskowe wyjaśnienia? Nie dlatego, że ufam Rosjanom. Nie wierzę po prostu dlatego, że kiedy widzimy zwłoki przebite szpadą, już nie ma sensu się zastanawiać, czy ktoś denata przy okazji nie otruł.

Bez zezwolenia wieży kontrolnej, z pogwałceniem procedur bezpieczeństwa, pilot zszedł w gęstej mgle poniżej stu metrów. To jest ta szpada, która wystarczająco wyjaśnia nam całą tę zagadkę.

Pilot nie powinien tego robić w warunkach zerowej widoczności. Przecież często zdarzają się drzewa, słupy wysokiego napięcia, budynki, kominy itd., wysokie na kilkadziesiąt metrów. Jeśli nie widać ziemi, można się czuć w miarę bezpiecznie na wysokości 800 metrów, w błogim przekonaniu, że o ile nie jesteśmy w pobliżu Dubaju, nie grozi nam zahaczenie o iglicę wieżowca Burj Khalifa.

Ale na wysokość 50 metrów w warunkach zerowej widoczności zejdzie tylko kamikadze. Niestety, wygląda na to, że w 36 specpułku tolerowano takie ryzykowne zachowania. To się kiedyś musiało tak skończyć.

Zejście tak nisko było ewidentnym błędem pilota. Ten błąd skazał wszystkich na pokładzie na śmierć. Rosjanie mogli potem odpalić ładunek trotylowo-nitroglicerynowo-gmyzogenowy. Mogli ostrzelać tupolewa pociskami termobarycznymi na sztuczny hel, a na koniec szczepionkami wywołującymi autyzm.

To już nie miało żadnego znaczenia. Kto leci 50 metrów we mgle, ten ryzykuje zahaczenie o linię wysokiego napięcia albo o drzewa. Co się zresztą wydarzyło.

Próbując zaklinać rzeczywistość, PiS i jego „eksperci” fiksują się na rzekomej „pancernej brzozie”. Tymczasem to była tylko jedna z wielu przeszkód, o które walnął samolot w końcowej fazie kontrolowanego lotu ku ziemi. Nawet gdyby tej brzozy tam w ogóle nie było, tupolew już był wtedy nie do uratowania.

To była prawdziwa przyczyna katastrofy. Nie brzoza, nie naprowadzenie, nie stan lotniska.
Tak jak w wypadku samochodowym to kierowca jest winny tego, że samochód walnął o drzewo i sąd odrzuci jego tłumaczenia, że go źle pokierowały znaki a drogę źle odśnieżyli - tak samo winnym rozbicia sprawnego statku powietrznego zawsze jest pilot.

W sytuacjach takich, jak zderzenie amerykańskiego i holenderskiego samolotu na hiszpańskim lotnisku to normalne, że wszystkie strony usiłują wybielać swoich ludzi - w końcu od tego zależy, kto wypłaci odszkodowanie. Ale na końcu zawsze głównym winowajcą jest pilot. Nawet jeśli wykazano ewidentne błędy kontrolera.

Po prostu to pilot podejmuje decyzje - lądujemy czy odchodzimy, a jeśli tak, to w której sekundzie. W tym wypadku po prostu kapitan Protasiuk podjął decyzję kilka sekund za późno. Zdarza się.

wtorek, 08 października 2013
Dietetyka smoleńska

Gdzieś w połowie października Salon24 zwykł był obchodzić urodziny. Czas zaprzeszły, bo oldskulowe urodziny według formuły „spotykamy się wszyscy na piwie jako wielka blogerska rodzina” obchodzili po raz ostatni w 2011.

Potem sobie odpuścili, bo tamta formuła już wtedy była martwa, tylko jeszcze zrobiła parę kroków z rozpędu, jak ruski gangster w filmie sensacyjnym. Janke, Łyżeczka, Cień Azraela, Sosenka, Nicpoń (ej ty łobuziaku, ty!), Leski, Warzecha, Rybitzky, Fym, Łazarz, Major, Jarecki i Gniewomir raczej by już się nie spotkali dzisiaj na jednej imprezie.

Hassliebe, które czuję do tego serwisu, wynika choćby ze wspólnoty kalendarzowej. Mój blog ma tylko kilka miesięcy więcej. Siódme urodziny Salonu24 automatycznie uświadamiają mi więc, jak długo ja już te ekskursje po dyskursie uskuteczniam.

Jednocześnie za każdym razem mam powody, by sobie gratulować obrania innej filozofii blogowania - która lepiej wytrzymała próbę czasu. Jak wiedzą moi blogobywalcy, nie wierzyłem w internetowe „wolność, równość, braterstwo”, w utopię „mediów obywatelskich”, w hasło „w internecie wszyscy jesteśmy twórcami”.

To ostatnie hasło jest szalenie popularne i do dzisiaj usłyszymy je w okolicach imprez pod szyldem „kultura 2.0”. Ale przecież nie ma sensu - od samego uzyskania adresu IP mamy nagle dostawać przypływu weny? Gdyby to było takie proste, twórcy by nosili tak ze dwadzieścia modemów w torbie.

Mirosław Filiciak w ostatniej książce przyznaje, że z badań postaw internautów wyłania się coś przeciwnego. Margines coś próbuje tworzyć, reszcie wystarcza bezmózga konsumpcja - oglądanie na yotubie debilnych filmików, retweetowanie trombnięć o updacie statusu na fejsie oraz szerowanie kontentu z okrzykiem „łoo” i przygarścią emotykonek.

I jeśli coś w tym jest zdumiewające, to tylko to, że ktoś tym jest zdumiony. Ludzie nie lubią tworzyć, kropka.

Gdy zakładałem bloga, nie zamierzałem uczestniczyć w oddolnym ruchu mediów obywatelskich - a takie utopijne założenie towarzyszyło Salonowi24. Kiedyś musiałem wyjaśniać blogobywalcom, że fundamentalnie nie wierzę w symetrię relacji gospodarz/komcionauta. Od pewnego czasu już nie muszę, bo zostali ci, do których to dotarło (przynajmniej na poziomie operacyjnym).

Założyciele Salonu24 zdawali się wierzyć w tę utopię. Tak jak joemonster miał przed kwejkiem formułę kury znoszącej złote jajka, ale to przegapił i zarżnął ją na rosół - tak samo Igor Janke i Radosław Krawczyk na wiele lat przed Lisem i Machałą zastosowali formułę Arianny Huffington, „przemieszajmy celebrytów i normalsów”, nie rozumiejąc jej istoty.

Pokazuje to odświeżona pierwsza strona Salonu, na której znalazły się główki dawnych salonowych blogerów-celebrytów. Większości ludzi na tych zdjęciach już na Salonie nie ma. Węglarczyk? Wildstein? Chrabota?

Poszli sobie, a Salon nie potrafił ich zatrzymać. Nic dziwnego, wariatów nawołujących do zabicia Węglarczyka trzeba było ubić od razu i po cichu, a nie hołubić - a Salon miał wieloletnią tradycję dopieszczania ekstremistów.

Dopieszczano ich zapewne dlatego, że pasowali do ideologii „obywatelskości” - byli tacy oddolni, tacy autentyczni, tacy szczerzy. Nie to, co korporacyjny Węglarczyk.

Ale tak się nie robi tego biznesu. Dziwaczną polityką moderacyjną Janke i Krawczyk wypłoszyli celebrytów i zostały im same eksperty smoleńskie. Kura Huffington znosi teraz złote jaja komuś innemu.

Jednego im nie odmówię: stworzyli coś trwałego. Przekonują się o tym ciągle blogerzy, którzy odchodzą z salonu. Ogłaszają z hukiem „mam dosyć! odchodzę! obrażono mnie tu!”. I wracają po miesiącu z podkulonym ogonem, bo odkrywają, że na ich nowego blogaska gdzie indziej pies z kulawą nogą nie zagląda.

Mimo wszystkich błędów, Jankemu i Krawczykowi nie da się odmówić tego, że stworzyli coś o solidnej formule. Tyle, że ta formuła nie ma perspektyw, gdy już okazało się, że przyszłością Web 2.0 nie są blogi, tylko społecznościówki.

Nowym pomysłem ma być przyciągnięcie autorki, która zwalcza chemię w diecie, nie znając chemii ani dietetyki. Tak, to genialna metoda na wyprowadzenie Salonu z otchłani, w którą wrzucili ją smoleńscy eksperci i odkrywcy nowych cząstek elementarnych (metodą profesora Bazijewa).

Rozwijając alternatywną chemię, Salon sprawi, że już nikt nie będzie sobie mógł przypomnieć, skąd właściwie wzięła się łatka „psychiatryka”, którą przylepili mu szyderczy prześmiewcy.

niedziela, 27 stycznia 2013
Zabójcze sekundy

Skargi niepokornych publicystów na to, że nie zaproszono ich na „tajny” pokaz odcinka serialu National Geographic budzą politowanie dziennikarzy zajmujących się telewizją. Tak się składa, że mi też się zdarza czasem pisać o jakimś serialu.

Praktycznie się nie zdarza robienie uroczystych pokazów premierowego odcinka, na które zapraszani są wszyscy. Może z wyjątkiem telewizji publicznej i jej telenowel, którymi i tak się nie interesuję.

Typowy scenariusz wygląda tak - jeśli wiesz, że jakaś telewizja nadaje serial, o którym chciałbyś coś napisać, dzwonisz lub mailujesz do odpowiedniego pijarowca. Ich nie jest tak wielu, w skali Polski to jest maksimum dziesięć osób. Każda z nich opiekuje się jakimiś swoimi kanałami.

Dzwonisz (lub mailujesz) i mówisz (lub piszesz), że jestem dziennikarzem takim a takim, chcę do tytułu takiego a takiego napisać coś o „Homeland”. Albo o „Breaking Bad”. Albo o „Niskozatrudnionych”. I w zależności od polityki danego kanału, dostaniesz płytkę, linka albo zaproszenie do siedziby na projekcję (częste przed prapremierą).

To jest absolutny elementarz mojego zawodu. Jeśli ktoś nie umie nawet tego, to kury mu szczać prowadzać, nie zajmować się dziennikarstwem.

Tym bardziej, że to nie jest jakaś wiedza tajemna. Człowiek stawiający dopiero pierwsze kroki w zawodzie poradzi sobie zwyczajnie sprawdzając, do kogo należy dany kanał (np. „National Geographic? Fox International Poland!”), a potem sprawdzając, kto się opiekuje pijarem. Minuta guglania.

Uwielbiam serial „Katastrofa w przestworzach”. To, że takie fajne rzeczy są na NatGeo (i, oddając sprawiedliwość, ich arcykonkurencie Discovery) sprawiło zresztą, że przestałem oglądać telewizje ogólnotematyczne. Niby dlaczego mam oglądać jakiegoś Lisa z Pałasińskim, jeśli zawsze coś ciekawego leci na tematycznych.

Moje ulubione odcinki - będę tu raczej banalny - to oczywiście ten specjalny o Teneryfie, także ten o JAL 123. Ten pierwszy, bo to największa i najciekawsza katastrofa lotnicza ever. Ten drugi - bo najbardziej makabryczny, pasażerowie mieli mnóstwo czasu na uświadomienie sobie, że wszyscy zginą.

Ale lubię też ten o Aloha Airlines 243 ze względu na krzepiącą wymowę. Tam też wszyscy mieli mnóstwo czasu na uświadomienie sobie, że zginą, ale jednak prawie wszyscy przeżyli, z wyjątkiem biednej stewardessy Clarabelle Lansing, cześć Jej pamięci.

Śledząc absurdalne wypowiedzi prawicowych blogerów i publicystów, ich argumenty typu „to niemożliwe, żeby wypadek z tak małej wysokości spowodował takie uszkodzenia” (prawdę mówiąc, to mój ulubiony - bo znacznie lepiej obnaża ich głupotę niż te wszystkie wysokoenergetyczne trotyle typu C4) zauważyłem, że dla większości z nich Smoleńsk był pierwszym wypadkiem lotniczym prześledzonym z uwagą.

Dlatego szokują ich rzeczy, które nie szokują mnie. Czy to możliwe, żeby pilot rozbił sprawny samolot na własne życzenie?

Brzmi szokująco. A jednak wypadki typu CFIT zdarzają się relatywnie coraz częściej - nie dlatego, że piloci są coraz gorsi tylko dlatego, że samoloty są coraz lepsze. Po prostu wypadki i tak będą się zdarzać, jak nie od tego, to od tamtego.

Jak niemal zawsze, nie było jednego czynnika. Zła pogoda, złe wyszkolenie załogi, zła praktyka ignorowania TAWS przez pilotów wojskowych - to wszystko z osobna by nie było zabójcze. Zabrakło sekund.

Tak samo było na Teneryfie. Tam też splotło się wiele czynników, a na koniec zabrakło sekund i metrów. Gdyby nie one, kapitan Van Zanten nie przeszedłby do historii jako sprawca największej kastastrofy lotniczej, tylko najwyżej dostałby lekki ochrzan za nieodpowiedzialne zachowanie.

To dla mnie najważniejsza prywatna lekcja, którą wyciągnąłem z tego serialu już dawno temu. Cmentarze są pełne kierowców, którym zabrakło sekund. Dlatego nie należy jeździć na granicy sterowności - poza kontrolowanymi warunkami w rodzaju odcinka specjalnego na rajdzie.

Kiedyś wszyscy do nich dołączymy, to pewne. Ale ja chcę do nich dołączyć jako ktoś, kto zeżarł za dużo niezdrowych pyszności. A nie jako ktoś, komu zabrakło sekund do odzyskania sterowności.

sobota, 08 grudnia 2012
Sędzia Dredd w Smoleńsku

Zamachu dokonala Loza Numer Piec

So here I am - prześmiewca triumfujący, że miał rację. Odpowiedź Białego Domu na petycję Solidarnych 2010 o powołanie międzynarodowej komisji do zbadania „zamachu” smoleńskiego powinna być zimnym prysznicem, trzeźwiącym szaleńców od helu i trotylu.

Oczywiście, nie będzie. Że to się tak skończy, to było oczywiste od samego początku. Miesiąc temu napisałem o tym felieton, porównując tę petycję do innej, zabawniejszej, o zastąpienie niewydolnego systemu sprawiedliwości przez oddziały sędziów-egzekutorów jeżdżących na motocyklach (uwaga, piano).

Zasadniczy problem z katastrofą smoleńską jest taki, że tam na zdrowy rozum nie ma czego badać. Wbrew procedurom pilot zszedł zbyt nisko i zbyt późno zrozumiał własny błąd. Zabrakło zaledwie kilku metrów, ale to wystarczyło, żeby samolot zaczął uderzać o drzewa-samosiejki.

Niezgrana, niewyszkolona załoga nie zdążyła mu w tym przeszkodzić - i to akurat normalne, to nie pierwsza katastrofa lotnicza dokonana w ten sposób. Załoga patrzy na kamikadze za sterami i chce wierzyć, że ten człowiek wie, co robi. A zanim ktoś rzuci zbawczą „jezu, jezu (nieczyt.)”, robi jest już za późno.

Jedno, w czym zawsze PIS był dobry, a Platforma beznadziejna, to pijar. Tak jak udało się im najpierw wmówić, że Platforma gorzej buduje autostrady, tak samo teraz udało im się przez samo tylko powtarzenie w kółko kilku tych samych bzdur wmówić, że są tu jakieś niejasności (bo trotyl, bo wrak, bo symulacja, bo ktoś się przejęzyczył).

Tylko że ten pijar wprawdzie niestety wystarcza na te 20-30 procent elektoratu, ale z natury rzeczy nie działa poza granicami kraju. Nie ma więc co liczyć na to, że jakaś „międzynarodowa komisja” ulegnie urokowi Macierewicza.

Postulat powołania międzynarodowej komisji nigdy nie miał sensu. Po pierwsze - nie wiadomo, jakie byłyby podstawy prawne jej działania. Tak naprawdę to „po pierwsze” już wystarczy, ale załóżmy, że znaleziono by jakieś rozwiązanie tego problemu.

Wtedy mamy po drugie: jeśli statek powietrzny był sterowny, winę za katastrofę ponosi jego dowódca. Można mieć uzasadniony żal do administracji danego lotniska, że to lotnisko było w złym stanie - o czym świadczą choćby drzewa-samosiejki w korytarzu podejścia - ale to i tak będzie przede wszystkim wina dowódcy, że podjął decyzję o lądowaniu tutaj, a nie na lotnisku zapasowym.

Wszystkie komisje dojdą więc do podobnych wniosków, różniących się najwyżej drugorzędnymi detalami. Jedna powie, że zidentyfikowała czyjś głos w kokpicie a druga, że dla niej pozostaje niezidentyfikowany. Jedna więcej ciężaru przeniesie na zaniedbania obsługi naziemnej, inna mniej, ale żadna nie obciąży jej winą za spowodowanie wypadku. Tak jak żaden ubezpieczyciel nie powie, że winę za wypadek samochodowy ponoszą drogowcy, którzy nie odśnieżyli drogi na czas.

Podczas zbierania podpisów pod petycją sekta smoleńska znów dawała popisy komicznego zaangażowania, z Ewą Stankiewicz na czele. Wklejam ku pamięci fragment ówczesnej dyskusji na ten temat z Salonu24.

Kiedy wtedy rozsądni ludzie mówili tym szaleńcom, czym się skończy ich idiotyczna petycja, oni szli w zaparte, jak na załączonym obrazku. Bo może NATO ma zdjęcia satelitarne. Bo może Binienda projektował Dreamlinera. Bo może Gmyz zna się na spektrometrii.

Oczywiście, to nie jest tak, że oni teraz się przyznają, że się znów wygłupili. A skąd, będą się wygłupiać dalej, bo teraz Macierewicz wyciągnie z Rosji jakiegoś producenta trotylu. No ale nie bloguję po to, żeby zmieniać świat na lepsze, tylko żeby się chichrać z tych, którzy zmieniają go na gorsze.

środa, 28 listopada 2012
Regulamin zabijania

O aberracyjnych wypowiedziach prawicowych publicystów pisałem, zanim to się zrobiło mainstreamowe. Panikę moralną wokół wypowiedzi Brauna i Nicponia obserwuję bez entuzjazmu - miło, że ktoś to wreszcie zauważył, ale jak zwykle z panikami moralnymi, nie wyjdzie z tego nic sensownego.

Media trochę się poekscytują, politycy uchwalą ustawę, która przyniesie więcej szkody niż pożytku - a potem sensacją będzie coś innego. A w zasadniczej sprawie nic się nie zmieni.

Jak już wielokrotnie pisałem, jestem przeciwnikiem prawnych zakazów „mowy nienawiści”. Podoba mi się amerykańska wykładnia wolności słowa, zgodnie z którą dozwolona jest każda wypowiedź, która nie grozi „imminent lawless action”, czyli bezprawnym działaniem, któremu odpowiednie organy nie będą w stanie zapobiec.

Nie wolno więc zawołać „wieszajmy czarnuchów” w uzbrojonym tłumie pełnym rasistów. Wolno jednak wznieść taki apel na przykład w telewizji - i tę wykładnię Sąd Najwyższy przyjął właśnie uniewinniając działaczy Ku-Klux-Klanu od zarzutów postawionych im za podobne wypowiedzi przed kamerami.

Ta wykładnia pierwszej poprawki zakłada, że wolność słowa jest tak ważną wartością, że dla jej zachowania społeczeństwo musi się pogodzić z tym, że od czasu do czasu ktoś chlapnie publicznie coś głupiego czy plugawego. A odpowiednie organa powinny działać tak, żeby w tym uzbrojonym tłumie rasistów co drugi okazał się agentem w cywilu.

Zamiast tego mądrego podejścia, będziemy mieć kolejną głupią ustawę. Gdy trwa panika moralna, nie da się pisać mądrych ustaw - pośpiech to fatalny legislator, zwłaszcza gdy rzetelną dyskusję zagłusza chór oburzonych.

Zwalczaniem mowy nienawiści powinni się zajmować ci, którzy mają wpływ na medialny dyskurs. Na selekcję materiałów dopuszczanych do publikacji. Na wybór gości zapraszanych do studia. A choćby i na komentarze na blogu.

Mój blog to jedyny zakątek dyskursu, nad którym sprawuję kontrolę. Komentarze i komentatorzy, którzy nawołują do przemocy z jakichkolwiek pobudek, prawicowych czy lewicowych, wylatują u mnie szybkim i zamaszystym kopenwdupenem.

Tak powinno być wszędzie. Ale nie jest. To, że Braun nie tylko nie wycofuje się ze swoich słów, ale prawica masowo bierze go w obronę, nie dziwi mnie. Widziałem już wielokrotnie, od lat obserwując Salon24 i blogowiska odpryskowe.

W czerwcu 2008 kpiłem u siebie z notki współwłaściela Salonu24 Radosława Krawczyka, który ogłosił: „Dwa konta zostały czasowo zablokowane za nawoływanie do zabicia [Bartosza] Węglarczyka. Po przesłaniu deklaracji o przestrzeganiu regulaminu konta zostaną odblokowane”.

Ponieważ oni ciągle coś tam przerabiają, a przy tej okazji stare wpisy lecą w kosmos, nie da się już dotrzeć do oryginalnej notki). Da się znaleźć ślady protestów, jakie wywołała ta decyzja wśród innych prawicowych blogerów.

Proszę zwrócić uwagę na idiotyczność zdania „po przesłaniu deklaracji o przestrzeganiu regulaminu konta zostaną odblokowane”. Za nawoływanie do zabicia kogokolwiek powinno się wylecieć na zawsze.

Na prawicy niestety nigdy nie było (i nadal nie ma) powszechnej świadomości, że takie wypowiedzi należy tępić. Niezależnie od tego, kto kogo chce zabijać z jakich pobudek. Rzadkie i nieśmiałe głosy potępienia kontrowane są typowymi teoriami spiskowymi, że zacytuję kolejną blogerkę Salonu24, która pyta: „Kto sprowokował te krwiożercze wypowiedzi w internecie ? Po co ?” #prawicowainterpunkcja.

Urojona symetria, którą teraz zasłania się prawica („a wy chwalicie Palikota i Niesiołowskiego”) to brednia. Ja na pewno nigdy nie chwaliłem Niesiołowskiego, o Palikocie też wypowiadam się bez entuzjazmu. Nie kojarzę też pochwalnych tekstów na cześć wyżej wymienionych w „Gazecie Wyborczej” (dawajcie kontrprzykłady).

Za to cytatów, w których prawicowi publicyści - ci udający wyważonych i umiarkowanych - miziają się z nawołującymi do zabijania (o ile będą zabijać zgodnie z regulaminem), znajdziemy mnóstwo. Moje ulubione to nawet nie ten Krawczyk powyżej, tylko Igor Janke proszący słynnego Nicponia o złagodzenie wypowiedzi o mordowaniu lewaków.

„Nicek - pliz, nie klnij, bo musze stosowac równe standardy”. „NICPOŃŃ!!! Wyrzuć te k...., bo nie moge tego dać na sg [stronę główną serwisu - przyp. WO]”.

Miejmy zatem nadzieję, że Braun dalsze apele o zabijanie dziennikarzy wygłaszać będzie bez „tych k...”, bo w przeciwnym wypadku Igor Janke poczułby dyskomfort. Przecież musi stosować prawicowe standardy - jak już zabijać Węglarczyka, to zgodnie z regulaminem.

środa, 21 listopada 2012
Drzewo złe

Dzień, w którym portal odkrył istnienie Nicponia skłania mnie do reaktywowania rubryczki #psychwatch. Nicpoń, ach, Nicpoń - to był kiedyś filar prawicowej platformy blogowej, zwanej jakże niesprawiedliwie „Psychiatrykiem24” przez lewicowo-liberalną relatywistycznie moralną cywilizację śmierci.

Czym był Salon24, to może być trudno zrozumieć dzisiejszej młodzieży. Reklamowano to jako „niezależne forum publicystów”, na którym prosty bloger może dyskutować jak równy z równym z samą Kazią Szczuką albo i wręcz prawdziwym Bartoszem Węglarczykiem.

Mnie też do tego zapraszali - tę rolę wziął na siebie Robert Leszczyński, który też tam przez pewien czas blogował - ale ja od początku nie miałem złudzeń. Wiedziałem, że jeśli coś rozkręcają prawicowi publicyści, to musi z tego wyjść prawicowe szambo. Drzewo złe owoców dobrych wydawać nie może.

Kazia Szczuka, Paweł Wroński, Bartosz Węglarczyk, Robert Leszczyński potrzebowali trochę dłuższego czasu, by się o tym przekonać. Najdłużej wytrzymał chyba profesor Sadurski, ale i jemu już przeszło.

Od samego początku Nicpoń miał w Salonie24 status blogera nie do ruszenia. Jego wypociny promowano nagłaśnianiem na stronie głównej. Sami czołowi macherzy Salonu, Igor Janke i Krzysztof Leski, opisywali swoją towarzyską zażyłość z Nicponiem, jakieś zjazdy na grillu i piwku.

Rozpieszczony Nicpoń coraz bardziej przeginał, ale to nie oni go wyrzucili. To on się pewnego dnia obraził, że jeszcze za mało go noszą na rękach i sobie poszedł. Oto ostatnie echa procesu pożegnalnego (wrzesień 2010 - no, trochę to trwało).

Psychiatrycznej karierze Nicponia nie zagroziło nawet gdy inny ówczesny filar Salonu24, Galopujący Major nagłośnił udział tegoż w piramidach finansowych. Jak to w Psychiatryku, wyszło z tego trochę smrodu, ale nic konkretnego się nie zmieniło.

Pięknie się dziś czyta blogonotkę niejakiego Parakaleina, opisującego zjazd pacjentów u Nicponia (z „z Artkiem, Free, Rybim, Igłą, Jankesem”). Artek to Artur Bazak, Free to Free Your Mind, Rybi to prawicowy blogger Rybbitzky, Igła to późniejszy współzałożyciel Tekstowiska, Jankes to oczywiście redaktor gospodarz. Do dyskusji włączył się nawet Krzysztof Leski, brat-łata całej prawicowej menażerii.

To maj 2007. Tysiącletnia IV RP ma już tylko dwa miesiące, choć gdy wtedy to piszę u siebie na blogu, spotykam się z oporem wierzących w Geniusz Prezesa, który na pewno ma w zanadrzu jakiś sposób na wybrnięcie z kryzysu koalicyjnego.

Lubię wspominać ten upadek w ponure listopadowe wieczory. I kto miał wtedy rację - ten, kto chciał u nich otwierać bloga i dyskutować z nimi czy ten, kto wszystkie galby z katarynami od początku kosił równo z trawą?

wtorek, 26 czerwca 2012
Hipoteza dwóch Fymów

Pisałem dwa miesiące temu o fenomenie ruchu h2m - najskrajniejszym odłamie tropicieli smoleńskich teorii spiskowych, który wyznaje „hipotezę dwóch miejsc”. Zgodnie z tą hipotezą, w Smoleńsku przeprowadzono tylko makabryczną inscenizację, tak naprawdę zaś zamach przeprowadzono gdzie indziej.
Mimo surrealizmu, ta hipoteza znalazła wielu wyznawców. Też zyskała poparcie prawdziwych profesorów. Entuzjazm zwolenników h2m wzbudziło poparcie, jakiego sam Jacek Trznadel udzielił głównemu orędownikowi h2m, śledczemu blogerowi Fymowi. Zwolennicy h2m napisali nawet list do Ojca Dyrektora, by nagłośnił ich odkrycia na swojej antenie.
Najnowsze ustalenia śledczego blogera Fyma (tak to się u nich nazywa - nie „pomysł”, nie „hipoteza” nawet, tylko „ustalenia”) spowodowały jednak spore zamieszanie. Administracja serwisu Salon24 zablokowała jego bloga (wciąż czynny jest mirror na blogspocie), a dla całej prawicowej blogosfery to temat numer jeden przez ostatnie parę dni.
Co takiego „ustalił” Fym? W najnowszej wersji jego „śledztwa” okazało się, że cały ten makabryczny spisek zaaranżowali wspólnie Tusk z Kaczyńskim, żeby uchronić Polskę przed jeszcze gorszym losem, który szykowała jej Rosja. Fym w blogonotce skierowanej do prezydenta Obamy żartobliwie opisał nagrodę, która mu się należy od USA za rozpracowanie tego spisku.
To było trochę za dużo nawet dla prawicowych blogerów. A ci, przypominam, wierzyli już w teorię, zgodnie z którą „Wyleciały zapewne cztery samoloty [z Okęcia] - najpierw dwa jaki-40, potem znowu jak-40 i tupolew” (to słowa Fyma z wywiadu, który popełnił z nim jeden z jego wyznawców).
Co się stało z Fymem? - zastanawiają się prawicowi blogerzy. Przeważa wśród nich na razie h2f, czyli Hipoteza Dwóch Fymów. Zapewne Fyma dopadł Seryjny Samobójca, ten sam, który zamordował Petelickiego, Leppera i Hudefaka, który „wypowiadał się na tematy smoleńskie”, a więc dopisywany jest do listy „tajemniczych samobójstw”, która krąży po serwisach dla #dziecisieci.
Mroczne siły, zapewne WSI, GRU, niewykluczone że także Lesław Maleszka albo przynajmniej Jan Osiecki, przechwyciły blogokonta Fyma, żeby pisząc oczywiste głupoty, kompromitować obywatelskie śledztwa smoleńskie. W tej sytuacji zwolennicy Fyma ogłaszają zamiar prowadzenia bloga Fyma bez Fyma (tzn. bez tego fałszywego, który nadal wrzuca notkę za notką na swojego drugiego bloga).
W takich sytuacjach człowiek taki jak ja, który od początku zagląda na Salon24 wyłącznie w intencji pośmiania się z głupot, jakie tam wypisują, zaczyna mieć wątpliwości etyczne. Fym jest ewidentnie chorym człowiekiem, ale przecież nie on jeden i nie od wczoraj. Ksywka „Psychiatryk24” nie wzięła się z niczego.
Grafomani to łatwe ofiary. To na nich zbudowane są biznesowe plany tych wszystkich idiotycznych konkursów na „blogera roku”. Wygrywa je przecież ten, komu tak bardzo zależy na wygranej, że aż wyśle tysiące płatnych esemesów (albo namówi do tego nieszczęśników takich jak on).
Grafoman pójdzie w ogień za tym, kto go skomplementuje w stylu „ach, jaki z ciebie zdolny analityk”, „jaka z ciebie wybitna blogerka śledcza”, „jesteś najlepszym pisarzem w Polsce, tylko nie masz znajomości w wydawnictwach”.
Od sześciu lat w Salonie24 najbardziej lubię rojenia o potężnych fenomenach społecznych, które w wyobraźni autorów wyrastają z ich blogów. I nie chcę wytykać palcami, ale w nakręcaniu takich „zdolnych analityków” w ich urojeniach mają swój udział zawodowcy, po których można by oczekiwać więcej.
Blogowanie jest jak hazard czy alkohol. Powinni dawać nalepki ostrzegawcze, „enjoy responsibly” albo „gdy to przestaje już być zabawą, dzwoń pod 800-UZALEŻNIENIA” jak w kasynach czy na flaszkach. Gdy człowiek zaczyna wierzyć, że „uczestniczy w blogerskim śledztwie” albo „uprawia dziennikarstwo obywatelskie”, już z nim jest niedobrze, już powinien odstawić.
Igor Janke swój pomysł na biznes zbudował na takich naiwniakach. To jak barman, który dolewa komuś, po kim widać, że to już nie jest dla niego dobra zabawa.
Następnego dnia po zamknięciu bloga Fyma pierwszą stronę Salonu24 otwierał kolejny obywatelski bloger śledczy, swoimi „ustaleniami” w sprawie zabójstwa Petelickiego. Zaraz pewnie wymyślą hipotezę dwóch generałów.
No cóż, będzie klikalność, a więc reklamodawcy zabulą za cepeemy. Ale proszę mi się nie dziwić, że się brzydzę etyką internetowych mediów. Zwłaszcza obywatelskich.

sobota, 05 maja 2012
Wyklęty lud smoleński

Poszukiwaczom prawicowych aberracji internetowych polecam piękny dokument, „List -apel blogerów Salonu 24 do Radia Maryja” (interpunkcja oryginału, jesteśmy wszak na prawicy). Znaleźć w nim możemy przystępne wyłożenie popularnej wśród blogowych radykałów doktryny h2m.
Jej zwolennicy unikają wykładania jej wprost, bo czują się podwójnie zaszczuci: oczywiście przede wszystkim przez nas, cywilizacjośmierciowy politycznie poprawny Układ, ale także przez rzekomych swoich, przez lud smoleński.
Zaszczucie sprawia, że zwolennicy h2m krążą po obrzeżach prawicowych foro-blogowisk, posługując się slangiem trudnym do rozgryzienia dla niewtajemniczonego. Boją się, że gdy będą zbyt szczerze wyjaśniać, o co im chodzi, zabanują ich na tych ostatnich prawicowych forach, na których jeszcze mają aktywne konta - muszą więc być ostrożni.
W liście do Ojca Dyrektora chcą go przeciągnąć na swoją stronę, bo część z nich wierzy, że dostęp do Radia Maryja i TV Trwam pozwoliłby im przekonać całe społeczeństwo. Gdyby tylko mogli wszystkim pokazać to, co oni sami widzą, wpatrując się w rozpikselowane zdjęcia!
Skoro go chcą przeciągnąć - muszą przemówić otwartym tekstem, bez szyfrów. Oto więc credo h2m („hipotezy dwóch miejsc”): „jak wszystko wskazuje, okolice lotniska Siewierny, okazywane jako miejsce katastrofy samolotu TU154 z Delegacją, są miejscem fikcyjnym. Nie było tam samolotu z Delegacją, a szczątki były układane w sposób sztuczny. Które następnie ewentualnie zostały wysadzone kontrolowanym wybuchem”.
Tam, gdzie my z Układu widzimy katastrofę a lud smoleński widzi zamach, tam zwolennicy h2m widzą „inscenizację smoleńską”. Prezydencki tupolew według nich nigdy nie doleciał do Smoleńska (a nawet nigdy nie wystartował z Okęcia).
Co się więc stało z polską delegacją? Zwolennicy h2m mają różne wersje, które kiedyś ten ruch w końcu rozsadzą w ramach klasycznego prawicowego mnożenia przez podział. Jedni uważają, że zabito ją gdzie indziej, inni że jest więziona w łagrze, a inni piszą: „Niektorzy do dzisiaj zyja . I to nie jak niektorzy mysla w lagrach , tylko jak paczek w masle!!!!!” (pisownia oryginału).
Dla głównego nurtu kaczyzmu h2m jest problemem taktycznym i strategicznym. Taktycznym, bo z zwolennicy h2m atakują śledczego Macierewicza i redaktora Sakiewicza, oskarżając ich o ukrywanie prawdy o inscenizacji przez pisanie o rzekomych wybuchach w nieistniejącym samolocie.
Strategicznym - bo na dalszą metę zwolennicy h2m ośmieszają samą metodę tropienia zamachu smoleńskiego przez doszukiwanie się sprzeczności w oficjalnych materiałach. Dowody przecież mają tak samo solidne (albo - z naszego punktu widzenia - tak samo słabe) jak Zespół Macierewicza. Nawet też mają swojego profesora.
Co więcej, zgodnie z zasadą, że im bardziej szalona teoria spiskowa, tym lepiej wszystko tłumaczy, hipoteza h2m jest wolna od logicznych luk teorii zamachu. Na przykład: skoro Błasik to najwybitniejszy dowódca lotniczy w historii, dlaczego mimo strasznej lekcji Mirosławca dopuścił do tego, żeby cała wierchuszka znowu wsiadła do jednego samolotu? Albo: skoro Protasiuk to tak świetny pilot, to czemu w ogóle lądował w nieodpowiednich warunkach?
Na te pytania Macierewicz i Sakiewicz nie mają dobrych odpowiedzi. A ponieważ wersje samego prezesa Kaczyńskiego miotają się od „dali prezydentowi gorszą załogę” po obronę „godności polskich pilotów, którzy zostali oskarżeni bezpodstawnie”, zapewne będą unikać jednoznacznych deklaracji, bo łaska prezesa na narowistym koniu jeździ.
Zwolennicy h2m te wątpliwości wyjaśniają znakomicie: Protasiuk nie lądował, bo nie startował. A nie startował, bo Błasik nie pozwolił, by cała wierchuszka wsiadła do jednego tupolewa. Ich wszystkich porwano wcześniej i gdzie indziej, rzekomi naoczni świadkowie z Okęcia i Smoleńska to po prostu tłum agentów.
Absurdalne? Naturalnie, ale dokładnie tak samo, jak teorie ludu smoleńskiego o sztucznej mgle i dwóch wybuchach. Z czego co bardziej cyniczni prawicowi publicyści, którzy ze Smoleńska zrobili sobie kolejną maszynkę do drukowania pieniędzy, zdają sobie sprawę - dlatego h2m będą tępić.
Ojciec Dyrektor zawsze wiedział, gdzie leżą konfitury, nie wierzę więc, by prawicowych blogerów zaszczycił odpowiedzią, choćby negatywną. Szkoda, bo hipotetyczny „h2m show” w TV Trwam przyćmiłby sławą samego mięsnego jeża.

 
1 , 2 , 3