Ekskursje w dyskursie
Blog > Komentarze do wpisu
Wojownicy Chrystusa Króla

Atocha 55

24 stycznia 1977 o godzinie 22:45 do budynku przy ulicy Atocha 55 w Madrycie weszło trzech mężczyzn w wojskowych płaszczach. Wyjęli spod nich pistolety i zabili pierwszą osobę, którą spotkali jeszcze w hallu.
Pozostałe osiem osób ustawili pod ścianą z podniesionymi rękami na egzekucję. Byli to głównie prawnicy doradzający związkowi zawodowemu CCOO. Zorganizowała go w latach 60. nielegalna partia komunistyczna. Od śmierci generała Franco w listopadzie 1975 działał jawnie, odbierając członków reżimowym związkom.
Napastnicy szukali Joaqiuna Navarro Estevana, prominentnego działacza związkowego - którego tego wieczoru nie było w biurze. Próbowali wydobyć od swoich ofiar informacje o tym, gdzie go znaleźć. Na próżno, otworzyli więc do nich ogień.
Byli słabo przeszkoleni w posługiwaniu się bronią, część ofiar przeżyła mimo ciężkich ran. W tym jedna kobieta w ciąży (jej mąż zmarł następnego dnia w szpitalu).
Zabili życie nienarodzone, a nie zabili komunistki - trudno sobie wyobrazić tę podwójną rozpacz, jaką to musiało wzbudzić w Wojownikach Chrystusa Króla!
Guerrilleros de Cristo Rey i Alianza Apostolica Anticomunista to nazwy, które przybierali ultraprawicowi bojówkarze torpedujący proces hiszpańskiej demokratyzacji w latach 70. Ich działalność polegała na podpalaniu budynków, podkładaniu bomb, pobiciach i mniej lub bardziej skutecznych próbach zastraszenia osób o poglądach lewicowych.
Prawnicy z Atocha niestety nie byli pierwszymi ofiarami hiszpańskiej transformacji ustrojowej, ale przeprowadzona z zimną krwią egzekucja zaszokowała opinię publiczną i przypomniała najgorsze czasy frankizmu. Reakcją był powszechny strajk, który sparaliżował Madryt w nadchodzących dniach - solidarnie strajkowały też inne miasta, przede wszystkim w Katalonii i Asturii.
W pogrzebie ofiar uczestniczyło przeszło sto tysięcy osób, co czyniło go pierwszą lewicową masową demonstracją w Madrycie od upadku Republiki. W tej atmosferze władze nie mogły umorzyć śledztwa z powodu niewykrycia sprawców, jak zwykły to czynić w takich sprawach dotychczas.
Zabójcy, jak się okazało, byli tak pewni swojej bezkarności, że nawet nie próbowali zacierać śladów. Aresztowano ich bez trudu. W procesie zapadły bardzo surowe wyroki, łącznie aż 464 lat.
Kto inspirował napastników? Skąd wzięli broń i amunicję? Tego nigdy nie wyjaśniono, oni sami w procesie trzymali buzię na kłódkę.
Opłaciło się. Fernando Lerdo de Tejada, bratanek przywódcy skrajnie prawicowej partii Fuerza Nueva, został w 1979 roku wypuszczony na przepustkę. I zniknął bez śladu, prawdopodobnie w Ameryce Łacińskiej.
Tam także udał się Carlos Garcia Julia, który w 1989 wyszedł na zwolnienie warunkowe. Wpadł na przemycie narkotyków i siedzi obecnie w boliwijskim więzieniu. Biedak. Podczas napadu wziął na siebie rolę dobijania ofiar strzałem w głowę - powinien był przewidzieć, że narkotyki będzie przemycać równie skutecznie.
Julia jest jedynym uczestnikiem zamachu za kratkami. Jose Fernandez Cerra wyszedł za dobre sprawowanie w 1992 roku. „Fronda” powinna go zaprosić do Polski. Jeśli mogli lansować oprawców Pinocheta, to czemu nie Wojowników Chrystusa Króla i Apostolski Alians Antykomunistyczny?
Pomnik ofiar wzniesiono dopiero w 2007 roku, bo przedtem masakra należała do tematów, których nie wypada poruszać, by nie zakłócać narodowego pojednania. Podczas ostatniego wyjazdu wybrałem się doń, by chwilkę pomedytować o lewicy, prawicy, pojednaniu i Chrystusie Królu. Kim on jest, skoro ma takich wojowników?

środa, 12 października 2011, wo

Polecane wpisy

  • Podatki i rozdawnictwo

    Mam nadzieję, że w gronie osób zaglądających na tego bloga jest ktoś, do kogo powinienem skierować następujący postulat. Otóż brakuje mi razemowego odpowiednika

  • Marksowi na urodziny

    Dwusetna rocznica urodzin Marksa po raz kolejny pokazała, jakim jesteśmy intelektualnym zaściankiem. Dobry rocznicowy tekst napisał nawet The Economist (nawias

  • Drodzy pisowcy (2018)

    Ja znów tylko do części z Was - tej części, która nie wierzy ślepo rządowej propagandzie. W tej samej sprawie co w zeszłym roku : sądów. Z nasłuchów propagandy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/10/12 09:21:42
Szkoda, że tekst nie poszedł do papieru. Zdecydowanie należy mu się masowe audytorium!
-
2011/10/12 09:21:55
na zależnej.peel w poniedziałek o 9:01 pojawił się wpis, który wisiał do końca dnia (mam wydruk, zrobię z niego uzytek) - autor "czekał na rozkazy" a wyżej pisał o pasach z ładunkami wybuchowymi pod koszulkami z logo PO i spotkaniach z "kanclerzem" Tuskiem. obelgi typu "faszystowski gnój" sa na porządku dziennym, więc na to nawet już nie zwracam uwagi.
przypomina mi się wpis o Narutowiczu i pl. Trzech Krzyży, który umieściłeś po zabójstwie w łódzkim biurze PO. coś mi mówi, że będzie powtórka z rozrywki.

m
-
wo
2011/10/12 09:25:57
@jedyny
"Szkoda, że tekst nie poszedł do papieru"

No weź. "Byłem w Madrycie na konferencji o Stanisławie Lemie i chciałbym strzelić taką pocztówkę z podróży"? Nie wyobrażam sobie, jak miałbym to sprzedać.
-
2011/10/12 09:30:45
@wo
Kim on jest, skoro ma takich wojowników?

Tradycja przybierania szlachetnych nazw przez różne bandy skurwieli jest długa.
-
wo
2011/10/12 09:32:53
@empe
"Tradycja przybierania szlachetnych nazw przez różne bandy skurwieli jest długa"

To chyba nie jest takie proste. Obserwując katolików - życzliwie, ale z zewnątrz - zauważyłem, że modlą się do różnych Chrystusów. Nie wszyscy akurt do Chrystusa Króla.
-
2011/10/12 09:35:13
Powiedzialbym raczej, ze ci od "Króla" zapominają o "Chrystusie". Co zasadniczo zbliża ich do pewnej innej postaci znanej z Biblii, zwanej niekiedy Księciem.
-
jsw
2011/10/12 09:47:29
"Byli słabo przeszkoleni w posługiwaniu się bronią, część ofiar przeżyła mimo ciężkich ran. W tym jedna kobieta w ciąży (jej mąż zmarł następnego dnia w szpitalu).
Zabili życie nienarodzone, a nie zabili komunistki"

wtf? - może, "jej dziecko zmarło..."
-
2011/10/12 09:47:38
@Szkoda, że tekst nie poszedł do papieru.

Przy lekturze notki towarzyszyła mi dokładnie taka sama myśl. Znakomita robota, panie redaktorze.
-
wo
2011/10/12 09:52:11
@jsw
"wtf? - może, "jej dziecko zmarło..."

Znaczy, jeszcze raz. Są sobie państwo Francisco Javier Sauquillo i Dolores Gonzalez Ruiz. Pani Ruiz jest w ciąży. Przychodzi trzech kolesiów od Chrystusa Króla, państwo Saquillo-Ruiz jadą do szpitala. Ze szpitala wychodzi już tylko pani Ruiz. Kobieta w ciąży, rana postrzałowa - no weź sobie dopisz dalszy ciąg.
-
2011/10/12 10:02:36
"jak miałbym to sprzedać"

Cykl "Zdarzyło się..." jest zmonopolizowany przez Kalickiego, więc tylko w ramach felietonu..
-
2011/10/12 10:13:18
@nuggers
"przypomina mi się wpis o Narutowiczu i pl. Trzech Krzyży, który umieściłeś po zabójstwie w łódzkim biurze PO. coś mi mówi, że będzie powtórka z rozrywki."

To chyba jednak było biuro PiS. Pozdrawiam.
-
wo
2011/10/12 10:22:22
@misiael et al
"Znakomita robota, panie redaktorze."

Bardzo dziękuję za wszystkie miłe słowa.

@noname
"Cykl "Zdarzyło się..." jest zmonopolizowany przez Kalickiego, więc tylko w ramach felietonu.."

Egzaktly. I pasuje Ci to do cyberkulturowych michałków między bankructwo mailowe a kpiny z fotoszopa?
-
2011/10/12 10:30:03
Daleki byłbym od bronienia tych Panów, ale bojówki imienia Che, Lenina czy inne czerwone frakcje, też trochę zła porobiły w historii.
-
2011/10/12 10:33:30
@notka do mainstreamu.
Ja trochę liczyłem, że w nowej świątecznej redakcja odkryje kompetencje autora nie tylko w dziedzinie kultury i popkultury - tekst o kongresie kultury zahaczał o
Jak wygram w totka, to obiecuję sfinansować przeniesienie najfajniejszych blogów/felietonów #ttdkn do papieru/tabletów (o ile jeszcze będzie do czego).
-
2011/10/12 10:35:38
@
"Daleki byłbym od bronienia tych Panów, ale bojówki imienia Che, Lenina czy inne czerwone frakcje, też trochę zła porobiły w historii."

Jest pewna różnica w tym, że nie działały one w imieniu kogoś, kto nawoływał do miłości bliźniego i poszanowania wszelkiego życia.
-
2011/10/12 10:35:47
@self
"tekst o kongresie kultury zahaczał o..."
...szerszy kontekst polityczny, więc sobie pomyślałem, że może to takie miękkie zmierzanie ku.
-
2011/10/12 10:36:52
@okrazek

Intencje mieli za to najszlachetniejsze.
-
2011/10/12 10:43:15
@okrazek - dla ofiar? Niewielka. Bezsensowna śmierć, jest bezsensowną śmiercią. Bez różnicy, czy dokonana w imieniu Chrystusa, Lenina, Ctuhlu czy Wielkiego Potwora Spaghetti.
-
wo
2011/10/12 10:44:41
@pinkunicorn
"tekst o kongresie kultury zahaczał o "

Toteż jak najbardziej w magazynie świątecznym będziesz czytał różne moje teksty o tematyce bardziej upolitycznionej, ale gazeta codzienna nie może działać na zasadzie almanachu luźnych impresji, które akurat komuś przyszły do głowy w całkowitym oderwaniu od kwestii aktualności. Dlatego zresztą nie wierzę w sens bawienia się w medium typu "agregat najfajniejszych blogów ttdkn". Ja jakbym wygrał w totka, to tylko po to, żeby przestać pisać.
-
2011/10/12 10:47:00
bardzo dobre. ale to chyba nie jest zaproszenie do snucia jakichś ostrzegawczych analogii?
(swoją drogą, może mam za krótką wyobraźnię, ale nie umiem sobie zwizualizować potencjalnej polskiej Chunty narodowo-katolickiej. rozlazłaby się, rozjojczyła i w końcu wywaliła o pasek od własnych opadających portek.)
-
2011/10/12 10:52:30
@wo
"Ja jakbym wygrał w totka, to tylko po to, żeby przestać pisać."

no to chyba nie będę jedynym, który Ci nie życzy wygranej ;)
-
2011/10/12 10:57:29
"Ja jakbym wygrał w totka, to tylko po to, żeby przestać pisać"

@ DzieciWO
Zabierz ojcu kupon!
-
2011/10/12 11:10:13
@vontrompka
ostrzegawcze analogie?

Czyn zbrojny, kosy na sztorc, butelki zapalające (z tradycjami już z Powstania Styczniowego) wydają się naturalną konsekwencją przegranych wyborów gdy zmanipulowane przez niemieckie media społeczeństwo odrzuca prawdziwych węgierskich patriotów. Przeciw kondominium i dla ratowania ojczyzny! Przeciw zdradzie i uległości obcym! Mamy bezczynnie czekać na ósmy już rozbiór Polski? Więc substytut pomnika na piersi i browning w kieszeń. Czas na odważne decyzje!
:)
-
2011/10/12 11:16:50
@wo
"Ja jakbym wygrał w totka, to tylko po to, żeby przestać pisać."
"Dlatego zresztą nie wierzę w sens bawienia się w medium typu "agregat najfajniejszych blogów ttdkn". Ja jakbym wygrał w totka, to tylko po to, żeby przestać pisać."
Ja też wiem, że pewnie by nie wypaliło wypalić, ale dla samej radochy bym spalił, jako ciekawsza forma palenia niż np. w kominku.
-
2011/10/12 11:30:33
U nas to co najwyżej zbierze się banda patałachów których rozgoni byle cieć sprzątający budynek.

Wystarczy wspomnieć "zamach" jaki miał obalić rząd Jędrzeja Moraczewskiego, ponieważ u naszej narodowej prawicy wszystko powtarza się jako farsa wynik jest do przewidzenia.
-
wo
2011/10/12 11:34:12
@cegorach
"U nas to co najwyżej zbierze się banda patałachów których rozgoni byle cieć sprzątający budynek"

U nich trochę też - napastnicy z Atocha nie potrafili dobrze strzelać, dlatego dwie osoby przeżyły. Prawdopodobnie broń dostali od służb specjalnych, zapewne w ramach kolejnego odprysku programu Stay Behind, którego szczegółów nigdy nie poznaliśmy.
-
2011/10/12 11:40:25
Ja zaś przewiduję że w ramach walki z Szatanem i masonerią ks. Natanek wysadzi... nie, nie siedzibę partii Palikota czy KPH, lecz krakowską kurię i sam zagrzebie się pod jej ruinami. To byłoby dopiero coś....
-
2011/10/12 11:47:18
Tekst jawnie prowokatorski i jątrzący do jednoznacznych dywagacji.
Kogo obstawiacie jako przywódce puczu?
Ja zastanawiałbym się nad Sakiewiczem; za jego powierzchownością misia Fuzziego czai się jakiś chłopięcy i zawadiacki rys awanturnika...
-
2011/10/12 11:57:01
@fkonop
Może Kamiński?A i tak skończy się jak w tym kawale o lotniarzu i Pałacu Kultury.
-
2011/10/12 12:00:01
nie wiem kto będzie przywódcą puczu, ale kapelanem na pewno będzie terlikowski.

jego litanie nienawiści wysyłają do kąta nawet najbarwniejszych kapelanów ze świata warhammera 40 000.
-
2011/10/12 12:14:48
Smiechy smiechami, ale wolałbym, żeby nasi rodzimi Guerrilleros de Jaroslavo Rey del Universo nie wzięli się za wprowadzanie w życie takich pomysłów. Bo jak widać nawet najbardziej nieudolni Rycerze (ks. Natanek anyone?) są w stanie zabić człowieka. I życiem poczętym się nie przejmować.
-
2011/10/12 12:26:47
@isengrimus
Pytanie tylko w kogo ten symboliczny Natanek uderzy. Breivik przecież nie wpadł do meczetu w Oslo, tylko wręcz przeciwnie. Dlatego stawiam na wewnętrzną dintojrę wśród Prawdziwych Katolików i Patriotów.
-
2011/10/12 12:28:41
@brysio77

"Breivik przecież nie wpadł do meczetu w Oslo, tylko wręcz przeciwnie. "

Przeciez nie zaatakowal mlodziezowki nazistowskiej, tylko socjaldemokratyczna.
-
2011/10/12 12:30:21
@s00hy:
1) Bojówki z lewa są obecnie o wiele łatwiej krytykowane w mediach i chętniej przypominane. Od czasu do czasu można przypomnieć coś z prawa, bez politycznie poprawnego wyrównywania szal wagi.
2) Mamy też drugą warstwę, z katolicyzmem w tle. A dokładniej z różnicą między deklaracjami, a czynami. (Oczywiście, lewica też miała szlachetne ideały... tyle że o nich też się mniej pamięta.)
3) Mamy trzecią warstwę, z podejściem do historii. A zwłaszcza z traktowaniem jej części jako tabu.
-
2011/10/12 12:32:41
@brysio
Ee, coś nie tak. Breivik nie wpadł na Kongres Norewskiej Prawicy, right?

Ale poza tym fakt, że największą nienawiść radykałów wywołują ludzie umiarkowani po ich "stronie barykady", a nie ideologiczni "przeciwnicy". Patrz: Stalin i socjaldemokraci.

Na szczęście jako skrajny centrysta jestem przyzwyczajony.
-
2011/10/12 12:36:11
WO, wykrakałeś. Cejrowski:

"akie grupy wkurzonych chciałoby się, żeby zagospodarował Kościuszko, a nie Szela. Czekamy więc na Kościuszkę. Jarosław Kaczyński musi stać się Kościuszką, musi wszystkich ludzi zebrać, złożyć im pewną polityczną ofertę i razem z nimi robić insurekcję. (...) Przecież my chcemy zrobić rewolucję. My nie chcemy reformować gównianego systemu, jak nie chcieliśmy reformować komunizmu."

Insurekcja nijak nie kojarzy mi się z pokojowym przejęciem władzy. To jest czyste żywe nawoływanie do zamieszek.

Całość tu a kopypasta z gazeta.pl
-
2011/10/12 12:39:05
@ramone.alcin
No ale przecież to jednak byli swoi niezależnie jakby nie cierpiał "kulturowych marksistów".
-
2011/10/12 12:42:44
"Kim on jest, skoro ma takich wojowników?"

Obserwując katolików od wewnątrz, ale z dużą dozą krytycyzmu, doszedłem do wniosku, że Chrystus Król ma z Jezusem Chrystusem tyle wspólnego, co Hugo Kołłątaj z Wiktorem Hugo.
Zob. także: Leon Degrelle i jego reksiści (od "Christus Rex"), a u nas poseł bodajże Górski.
-
2011/10/12 12:43:06
@isengerimus
I dla Natanka najgorszym złem może krakowska kuria w której gnieździ się "mason" kapciowy oraz brat posła PO.
Co do "ekstremalnego centryzmu" to przypominam że tak niektórzy oceniali nazizm ;-D.
-
wo
2011/10/12 12:49:24
@babatunde
"Obserwując katolików od wewnątrz, ale z dużą dozą krytycyzmu, doszedłem do wniosku, że Chrystus Król ma z Jezusem Chrystusem tyle wspólnego, co Hugo Kołłątaj z Wiktorem Hugo. "

Też mi się tak wydaje, że to jakiś Ch. Król, zbieżność nazwisk przypadkowa.
-
2011/10/12 12:54:32
Cejrowski po nieudanej insurekcji założy rząd emigracyjny w Ameryce Południowej.
-
2011/10/12 12:54:50
@chrystus król
#jajakomilosnikradiamaryja coś pamiętam, że jest wielki spór w łonie, między zwolennikami chrystusa króla wszechświata a zwolennikami serca chrystusa jako czegoś tam.
-
2011/10/12 13:00:50
@pan_opticum
Zapewne w Chile gdzie ostatnio postpinochetowski rząd zalegalizował związki partnerskie ;-)
-
2011/10/12 13:01:04
@pan_opticum
Zapewne w Chile gdzie ostatnio postpinochetowski rząd zalegalizował związki partnerskie ;-)
-
2011/10/12 13:01:24
@Chrystus Król
Bo tutaj trzeba zastosować blogerstwo śledcze:
1) Najnowszy tytuł Kaczora to, tadam: Jarosław Polskę Zbaw Kaczyński.
2) Zgodnie z doktryną katolicką, zbawić może tylko Chrystus.
Łącząc powyższe, to Jarosław Kaczyński jest Chrystusem K. Dziękuję za uwagę.
-
2011/10/12 13:02:51
@brysio

Coż, to Gospodarz bodajże jest autorem trafionego bon motu, że bardziej na lewo od skrajnej lewicy jest już tylko skrajna prawica. W tym sensie każdy ekstremizm ma to do siebie, że sooner or later zapomina, którą stronę reprezentuje i zostaje czysty, goły ekstremizm.

@ Cejrowski

Przezabawna ta mentalna gimnastyka, żeby z chłopów-rezunów (tak przecież znienawidzonych przez Prawdziwych-Polskich-Patriotów-Z-Dziada-Pradziada-Szlachtę i w ogóle Nieboska Komedia) z Krakowskiego Przedmieścia i stadionów zrobić kosynierów.
-
wo
2011/10/12 13:15:54
@isengrimus
"Coż, to Gospodarz bodajże jest autorem trafionego bon motu, że bardziej na lewo od skrajnej lewicy jest już tylko skrajna prawica. "

Gzieżby-m! Stare jak ten podział.
-
2011/10/12 13:19:40
@wo

Ja w kwestii formalnej: "lansować oprawców Pinocheta" nie powinno aby być pinochetowskich?

A Cejrowski pojechał grubo, porównuje Palikota do Leppera i na dokładkę dorzuca Jakuba Szelę.
-
2011/10/12 13:35:53
@WO
"Gzieżby-m! Stare jak ten podział."

Zwane w niektórych kręgach Efektem Mario (od Mario Bros z 1983r ).
-
2011/10/12 13:40:00
@wo
Kim on jest, skoro ma takich wojowników?

Tyle, że to nie wina Jego, a tych wojowników.
Fanatyzm bardzo często bierze sobie za patronów różne postaci, idee, czy siega po boskość, nie pytajac się nikogo (a tym bardziej owej boskości), czy wolno.
Do tej pory na swojej drodze spotkałem jedynie fanatyków ekologicznych. Mieli dokładnie tyle wspólnego z ekologią, co ci od Chrystusa Króla z chrześcijaństwem. Fanatyzm potrzebuje dla samegoi sibie i dla publiki, jakiegoś usprawiedliwienia do swoich działań. A wiec ci, którzy fanatycznie protestowali przeciw jakiejś inwestycji powoływali się na ekologię, by mieć usprawiesliwienie dla swoich mocno wątpliwych poczynań. A chodziło albo o kasę (np. za budki dla ptaków), albo o typowe "nie pod moim oknem".

Historia fanatytzmu polityczno-religijnego nie oszczędziła chyba żadnego kraju ani też żadnej religii i żadnej opcji politycznej. Wojownicy Chrystusa Króla praktycznie niczym się nie różnili od brygad śmierci powiewającymi czerwonymi sztandarami i mówiacymi pieknie o równości oraz władzy dla ludu.
-
wo
2011/10/12 13:52:38
Panowie, co Was wszystkich wzięło na mało odkrywcze onelinery? Ja nie chcę tu tego typu rozmowy.
-
2011/10/12 13:55:15
@wo

With all due respect, to chyba wina tego onelinera: "Kim on jest, skoro ma takich wojowników?"

-
2011/10/12 13:58:52
"takie grupy wkurzonych chciałoby się, żeby zagospodarował Kościuszko, a nie Szela."

Ależ to tam "inni szatani byli tam czynni"
-
2011/10/12 14:01:49
Swoją drogą ciekawy dobór bohatera do porównania: niezbyt rozgarnięty i nieco "tronkowy" "wódz" kompletnie niepotrzebnego powstania które poczyniło wyłącznie szkody a żadnego pożytku. Prorocze. Cały Kaczyński
-
2011/10/12 14:22:27
@Coż, to Gospodarz bodajże jest autorem trafionego bon motu, że bardziej na lewo od skrajnej lewicy jest już tylko skrajna prawica. W tym sensie każdy ekstremizm ma to do siebie, że sooner or later zapomina, którą stronę reprezentuje i zostaje czysty, goły ekstremizm.

To się chyba zwie "syndrom Pac-Mana".
-
2011/10/12 14:33:29
@embercadero
"Swoją drogą ciekawy dobór bohatera do porównania: niezbyt rozgarnięty i nieco "tronkowy" "wódz" kompletnie niepotrzebnego powstania które poczyniło wyłącznie szkody a żadnego pożytku."

Cejrowski to podróżnik i miłośnik Ameryki Płd - zapewne chodzi mu o to by Kaczyński miał swoją górę w Andach tak jak Kościuszko w Australii
-
2011/10/12 14:48:29
"Cejrowski po nieudanej insurekcji założy rząd emigracyjny w Ameryce Południowej"

On chyba deklarował obywatelstwo Ekwadoru.
-
2011/10/12 15:22:37
@vontrompka

"swoją drogą, może mam za krótką wyobraźnię, ale nie umiem sobie zwizualizować potencjalnej polskiej Chunty narodowo-katolickiej."

pl.wikipedia.org/wiki/Kult_Edwarda_%C5%9Amig%C5%82ego-Rydza

"rozlazłaby się, rozjojczyła i w końcu wywaliła o pasek od własnych opadających portek."

I tak właśnie było z tamtą, tyle że przy okazji wydarzyła się największa katastrofa w historii ludzkości - kretynizm nie jest gwarancją nieszkodliwości.

A na marginesie ta cała prawica to po prostu intelektualni spadkobiercy tego kultu.
-
2011/10/12 15:37:14
O tem się nie mówi. Za to o Czerwonych Brygadach - dużo.
-
2011/10/12 15:39:19
@mbucz
Oj tam nieprzyjemnie:
"Dyktatura proletariatu i dyktatura partii proletariackiej opisana przez Lenina w Co robić? stanowi de facto afirmację cnot heroicznych, autorytarnych i męskich. Dlatego lewica postleninowska z natury rzeczy ma charakter heteroseksualny [...]"

Top lolcontentu póki co.
-
2011/10/12 15:49:18
Panie Redaktorze - dopiero odkryłam Pana blog, b. mi się podoba, siędzę teraz i nadrabiam zaległości (zamiast robić, to co powinnam, dzięki czemu sprawnie tworze kolejne zaległości, ale tym razem w pracy).
Mam tylko małą prośbę, czy byłaby szansa na zmianę szaty graficznej? żarwiasta zielona czcionka na czarnym tle jest ciężka nawet dla osób z dobrym wzorkiem, a dla osób, które mają problemy i słabszy wzrok, jest to wręcz okrucieństwo...
-
wo
2011/10/12 15:55:06
@talia
"Mam tylko małą prośbę, czy byłaby szansa na zmianę szaty graficznej?"

Niestety nie. Podoba mi się tak jak jest. Bardzo mi przykro.
-
2011/10/12 16:15:22
@misiael
"(...)czysty, goły ekstremizm."
To mi się kojarzy z Kuroniem i Michnikiem w DziennikuTW. IMHO ekstrema to pojęcie tak zryte, że nic nie znaczy.

-
2011/10/12 16:29:34
@robert_c
"Tyle, że to nie wina Jego, a tych wojowników."

Raczej autorów NT, bo Chrystus jakoś specjalnie sympatyczną postacią to tam nie jest. Wystarczy wziąć choćby pierwsze z brzegu zmartwychwstanie ciał i wieczne męki niewiernych. Wszystko zależy oczywiście od interpretacji, a te mogą być najprzeróżniejsze od długowłosego Jezusa hipisa, peace&love, po nieludzkiego potwora niosącego zagładę światu.

Nawet samo przykazanie miłości bliźniego (i Boga) można rozumieć na mnóstwo sposobów. Bo czym właściwie miałaby być ta miłość? Może inkwizytorzy autentycznie chcieli ratować potępione dusze za wszelką cenę i robili to z miłości do braci w wierze? Kim jest bliźni? Może to właśnie bracia i siostry wyznający konkretną doktrynę, a reszta to massa damnata?

W dodatku Jezus ma być tym samym bogiem co ten sukinsyn ze ST - Jahwe. Go figure.
-
2011/10/12 16:29:39
@wo
Kim on jest, skoro ma takich wojowników?

Moze to zwykla odpowiedź jednych skrajnych głupków na skrajności innych? W hiszpanii po obu stronach byli tacy.
upload.wikimedia.org/wikipedia/en/5/57/SpanishLeftistsShootStatueOfChrist.jpg
I to ze np. teraz odkrywają masowe groby (przy których katyń to pestka) ofiar frankizmu to akurat dlatego, ze wojnę wygrał franco. Gdyby wygrali republikanie, w tych grobach leżeliby nacjonaliści.

IMO podobny mechanizm (ale duzo lagodniejszy) nakręca kaczyński: te cyrki pod krzyżem to już dla wielu była przesada i ci o bardziej skrajnych poglądach dali odpowiedź.. w postaci palikota.
-
2011/10/12 16:31:36
PS. świetna pocztówka & wpis! Sam zwróciłem uwagę na ten pomnik dopiero jakiś miesiąc temu..
-
wo
2011/10/12 16:36:28
@haddr
"Moze to zwykla odpowiedź jednych skrajnych głupków na skrajności innych? W hiszpanii po obu stronach byli tacy.
upload.wikimedia.org/wikipedia/en/5/57/SpanishLeftistsShootStatueOfChrist.jpg "

Shooting people - shooting statue. No fakt, rzeczywiście, obie strony były siebie warte.
-
2011/10/12 16:42:12
@wo

No seriously, jak wiadomo Republikanie w tej wojnie strzelali wyłącznie do statuj, a jak im się jakiś ksiądz pod lufy nawinął, to wyłącznie jego wina.
-
2011/10/12 16:47:03
@empe3.1
"Top lolcontentu póki co."

Obawiam się, że oni to traktują dosłownie i na serio (co zresztą tam typowe) i stąd tytuł trochę mrozi.

-
2011/10/12 16:49:50
@isengrimus

Z Wiki (yeah, I know) o mordach popelnionych przez strone Republikanska: Whilst the Communists were forthright in their support of extrajudicial killings, much of the Republican side was appalled by the murders.[229] Azaa came close to resigning.[225] He, alongside other members of parliament and a great number of other local officials, attempted to prevent Nationalist supporters being lynched. Some of those in positions of power intervened personally to stop the killings.[229] en.wikipedia.org/wiki/Spanish_Civil_War#Republicans_2

Czy po stronie frankistow tez byly takie kontrowersje n/t mordow?
-
2011/10/12 16:50:40
@mbucz

"Obawiam się, że oni to traktują dosłownie i na serio (co zresztą tam typowe) i stąd tytuł trochę mrozi. "

Czemu ma mrozic? Chca sie zmobilizowac do walki politycznej, ich prawo. Przeciez nie nawoluja do przemocy.
-
wo
2011/10/12 16:52:12
@isengrimus
"No seriously, jak wiadomo Republikanie w tej wojnie strzelali wyłącznie do statuj, a jak im się jakiś ksiądz pod lufy nawinął, to wyłącznie jego wina."

Strzelali też do siebie nawzajem, więc oczywiście nie tylko do statui. Ale egzemplifikację kolega sobie jednak dobrał wyborną, przyznasz.
-
2011/10/12 16:58:40
@ ramone

Oczywiście racja. No i w liczbach bezwzględnych Frankiści też zabili więcej ludzi, niż Republikanie. So what? To, że jedna strona popełnia zbrodnie nie daje usprawiedliwienia zbrodniom drugiej strony, zwłaszcza jeśli co do zasady i jedna i druga popełnia je planowo i z premedytacją. Chodziło mi jedynie o "lightowy" komentarz WO, jak gdyby stawiał przeciwko sobie morderców od Ch. Króla i gości strzelających do pomnika.
-
2011/10/12 16:59:16
@ramone.alcin
"Przeciez nie nawoluja do przemocy."

Nieee?
-
2011/10/12 17:02:42
P.S.
Sorry za double posting.
@ wo
No obrazek faktycznie raczej z gatunku raczej humorystycznych (z cyklu meldunek Gagarina, że Gospodina Boha w kosmosie niet), ale prawda jest taka, że akurat hiszpańska wojna domowa była wyjątkowo parszywa po obu stronach, i nie ma co lekceważyć zbrodni jednej strony, tylko dlatego że przegrała i faktycznie kolejne zbrodnie miała okazje popełniać wyłącznie strona zwycięska.
-
wo
2011/10/12 17:05:17
@mbucz
"Nieee?"

Ej - tym razem zostawiłem onelinera, zamiast go wyciąć, ale tylko żeby Cię bardzo wyraźnie poprosić o to, jakich onelinerów tu sobie nie życzę. Proszę zaprzestać.

@isengrimus
"nie ma co lekceważyć zbrodni jednej strony, tylko dlatego że przegrała i faktycznie kolejne zbrodnie miała okazje popełniać wyłącznie strona zwycięska"

Zgoda. Ale uwaga Ramone'a jest w ogólności słuszna: tylko jedna ze stron przynajmniej próbowała ograniczać skalę przemocy.
-
2011/10/12 17:16:21
@Cejrowski
A najzabawniejsze, że ten facet odgrażał się w mediach, iż przyjmie obywatelstwo kraju, w którym rządzi Correa. Według standardów Terlikowskiego, Cejrowskiego, czy Ziemkiewicza bolszewik pełną, ubabraną w krwi niewinnych gębą. Może rehabilituje go to, że jest wierzący?

@embercadero
"Swoją drogą ciekawy dobór bohatera do porównania: niezbyt rozgarnięty i nieco "tronkowy" "wódz" kompletnie niepotrzebnego powstania które poczyniło wyłącznie szkody a żadnego pożytku."

Też tak uważałem. Ale od kiedy okazało się, że nie lubi go Adam Zamoyski, Tadeusz stał się moim ... przyjacielem moim się stał.

@
"Daleki byłbym od bronienia tych Panów, ale bojówki imienia Che, Lenina czy inne czerwone frakcje, też trochę zła porobiły w historii."

Wymień choć jedną bojówkę imienia Che lub Lenina. Rozumiem, że to taki nieudany skrót myślowy. Ja jednak widzę poważną różnicę między używaniem przemocy w walce z niesprawiedliwością, a byciem cynglem opresyjnego reżimu jak Wojownicy Chrystusa Króla.

@ insegrimus i ofiary wojny
Dodaj jeszcze: "ale prawda jest taka, że jak w każdym konflikcie obie strony są winne i go rozdmuchują" i będzie bieda - filozofia w wersji klasycznej.

-
2011/10/12 17:21:15
@isengrimus
"No seriously, jak wiadomo Republikanie w tej wojnie strzelali wyłącznie do statuj, a jak im się jakiś ksiądz pod lufy nawinął, to wyłącznie jego wina. "
Fun fact: zdarzało się też że jakiś ksiądz nawijał się na lufy frankistów. I to nie przypadkiem. Poguglaj sobie co frankiści zrobili w Kraju Basków i dlaczego temat był/jest tabu.
@Hiszpańska Wojna Domowa.
Przedstawianie tego jako dychotomii Republikanie-Frankiści i podsumowywanie w stylu "jedni i drudzy mordowali" bardzo upraszcza sprawę. Po obu stronach były tak naprawdę obozy składające się z wielu ugrupowań. I skład tych obozów zmieniał się w czasie, na przykład po stronie republikańskiej coraz większą rolę (w miarę upływu czasu) odgrywali skrajni komuniści wspierani przez Stalina (i mordy). Po stronie frankistowskiej też dochodziło do przesunięć środka ciężkości (początkowo Franco wcale nie wyglądał na "naturalnego przywódcę" całości).

To była straszne zamieszanie, i wszyscy pewnie mają przynajmniej cośtam za uszami, ale stawianie sprawy na zasadzie "Republikanie mordowali" czy "wyjątkowo parszywe po obu stronach" jest bardzo krzywdzące dla części z Republikanów (choćby dla tych, których zarżnęli komuniści właśnie).

Poza wszystkim, Republikanie jako kontynuatorzy (+-) legalnej władzy wyglądają też trochę lepiej niż puczyści przeciwko niej.
-
2011/10/12 17:38:48
@rafaryk

"byciem cynglem opresyjnego reżimu jak Wojownicy Chrystusa Króla."

Albo KGB, NKWD czy CzK. Na litosc boska, lewica tez dorobila sie swoich opresyjnych rezimow, ktore mialy swoich cyngli, ktorzy zabili miliony.
-
2011/10/12 17:41:49
@charliebravo
"Republikanie jako kontynuatorzy (+-) legalnej władzy wyglądają też trochę lepiej"
i tak przeświadczeni o legalności swojej władzy strzelili sobie niezle w stope wywoząc wszystkie rezerwy złota do rosji
-
2011/10/12 17:56:57
@ramone.alcin
"Albo KGB, NKWD czy CzK. Na litosc boska, lewica tez dorobila sie swoich opresyjnych rezimow, ktore mialy swoich cyngli, ktorzy zabili miliony."

No i co z tego? Przecież nie napisałem, że lewica nie dorobiła się opresyjnych reżimów.


-
2011/10/12 19:48:15
Bardzo dobra notka. Gratuluje Panu redaktorowi.

Szkoda, że jest tak dobra, że nie nadaje się do wersji drukowanej, ponieważ dotyczy historii dalekiego kulturowo kraju oraz nie pasuje do konwencji. Wielka szkoda. No cóż rynek polskiej prasy rządzi się zupełnie niezrozumiałymi dla mnie mechanizmami selekcji.

A co do wojny domowej. Nie będę się wdawał w pojedynek pacanów nt. statystyki śmierci, ale nie ulega wątpliwości, że masowe mordy jako strategię biologicznego zniszczenia "czerwonych" tzn. każdej osoby związanej chociażby pośrednio ze związkami zawodowymi, sympatyzującej z lewicą lub osoby cywilnej mającej pecha mieszkać w niewłaściwym miejscu stosowała strona nacjonalistyczna.

Anthony Beevor poświęcił wojnie domowej i temu jakie strategie stosowano po obydwu stronach całą grubą książkę (jest w wersji polskiej). Jeśli więc ktoś czuje się w obowiązku bronienia masowych mordów oraz rozstrzeliwania więźniów politycznych w latach powojennych za pomocą strategii "oni też", to niech łaskawie przeczyta książkę Beevora, by nie pokazywać swojej ignorancji publicznie.
-
wo
2011/10/12 20:17:49
@sergiode
"No cóż rynek polskiej prasy rządzi się zupełnie niezrozumiałymi dla mnie mechanizmami selekcji"

Że ich nie rozumiesz, to widzę. Dlaczego mimo to jednak sam sobie produkujesz własne teoryjki ("nie nadaje się do wersji drukowanej, ponieważ dotyczy historii dalekiego kulturowo kraju"), to już Twoja słodka tajemnica. Ja na przykład nie rozumiem teatru kabuki, ale nie buduję sobie o nim teoryjek. Co polecam łaskawej rozwadze.
-
2011/10/12 21:49:44
@kw_ak

"I teraz tak za każdym razem wchodząc?"

U mnie tylko raz, link vontrompki coś zrobił strasznego.
-
wo
2011/10/12 21:59:35
@wojtekr
"U mnie tylko raz, link vontrompki coś zrobił strasznego"

No panowie, dosyć tego. Dlaczego ta cała dyskusja o obsysalności wersji mobilnej jest akurat u mnie na blogu? Idźcie na blox.blox.pl/html i im tam naubliżajcie. Zasługują. Ale nie róbcie mi tutaj forum o bloksie, proszę.
-
2011/10/12 22:08:16
PNMSP - katolicki fundamentalizm kojarzy mi się zawsze z tym:

" Ależ dziadku jęknął Osama. Czy wy nie słyszeliście o katolickim fundamentalizmie?
Co? To wy nie poganie?
Skąd. Zaraz na początku XXI wieku chrześcijanie zaczęli przenikać w szeregi Al-Quaidy. A jak już było nas więcej, wyrżnęliśmy bisurmanów mahometańców i przejęliśmy organizację...
A z kim wy właściwie walczycie? zdziwił się Semen.
Z taoistami, buddystami i konfucjanistami.
Trzej starcy poskrobali się po głowach. Nic im te nazwy nie mówiły.
A tak właściwie to co kombinujesz z tą walizką? zainteresował się egzorcysta.
To walizkowa bomba kwantowa. W Chełmie przebywa z wizytą namiestnik Polski, Iwan Bardak.
Chełm to przecież 30 kilometrów stąd?
Spokojnie, lej po wybuchu będzie miał co najmniej osiemdziesiąt kilometrów średnicy.
Fascynujące mruknął jego przodek. A co z ludźmi?
Wiadomo, dobrzy pójdą do nieba, a reszta do piekła wyjaśnił ochoczo Osama."
-
2011/10/12 22:09:41
Zjadło myślniki, nie wiem czemu...
-
2011/10/12 23:04:23
@wo
"modlą się do różnych Chrystusów. Nie wszyscy akurt do Chrystusa Króla"

Ci bardziej światli z reguły modlą się do tego, który zerwał z mechanizmem kozła ofiarnego, przynajmniej w tej ważniejszej etycznej części.
en.wikipedia.org/wiki/Scapegoating#The_.22scapegoat_mechanism.22_in_philosophical_anthropology
A na tych, którzy ani zrozumienia własnej kultury, ani do niej dystansu nie posiadają i nie będą posiadać, nie ma rady. Oni nie potrafią wychylić głowy na zewnątrz własnej kultury. Patti Smiths miała rację, że Jezus nie za jej grzechy umarł.
-
2011/10/12 23:05:06
Smith miało być.
-
2011/10/13 09:35:09
Zjadło myślniki, nie wiem czemu...

Bo użyłeś myślników, a nie minusów. Zgadłem?
-
2011/10/13 09:44:10
@mirror.
Po "kwiecistości" stylu i specyficznym poczuciu humoru (haha Osama haha) zgaduję że to Pilipiuk. Brr...
-
2011/10/13 10:15:47
@m-m-m

Niestety, autokorekta w wordzie czasem robi myślniki z minusów....

@S00hy

Osama ibn Wędrowycz, dokładnie. Mimo niezaprzeczalnej grafomanii i tendencji do ucinania bardzo obiecujących wątków jednym akapitem, jednak go lubię.
-
2011/10/13 11:00:06
@mirror.mirror
Niestety, autokorekta w wordzie czasem robi myślniki z minusów....

Po co ci Word do plaintekstu?
-
2011/10/13 11:04:33
@kw_ak
Zmień "yes" na "no" i będzie normalnie.
-
2011/10/13 15:26:27
W ogóle ktoś zwrócił uwagę na to co ostatnio mówi Wałęsa? Osobiście w ogóle nie śledzę, ale czytałem wywiad w Przekroju i zrobiłem wielkie oczy, bo powiedział, że się pomylił, że być może kapitalizm (w obecnym kształcie) jest zły, a Lula wybrał lepsze rozwiązanie. Teraz wybiera się na demonstracje na Wall Street.
-
2011/10/13 15:34:09
@bantus

No wlasnie w Polsce Walesa jest lekcewazony, a na swiecie to wielki symbol i jego slowa sa traktowane znacznie powazniej. Pewnie tez dlatego, ze nie znaja jego ciemniejszej strony (prezydentura).
-
2011/10/13 16:02:52
@"Wręcz przeciwnie"

Niezłe gruczoły z tym czasopismem. Prawicowy tygodnik, stojący na straży wartości, publikuje okładkę, na której Tusk i Kaczyński udzielają sobie komunii... W rezultacie Cenckiewicz i Tomasz P. trzaskają drzwiami. I znowu prawica dzieli się na prawszą i najprawszą.
Notabene kontrowersyjność okładek we "Wręcz przeciwnie" to też koncepcja podprowadzona z "Wprost" (vide Matka Boska w masce przeciwgazowej, Jarosław Kallinowski z rzepakiem na głowie, Erika Steinbach w mundurze SS, "Heil Lepper!" czy mój faworyt - Jerzy Wiatr w mundurku uczniowskim skaczący po ławkach). Tylko z targetem się coś grafik chybnął.
-
2011/10/13 17:28:36
Śpieszmy się kochać prawicowe media, tak szybko odchodzą.
-
2011/10/13 21:09:43
Z innej beczki - kto mógł to powiedzieć:
"Krzyż wisi w tej chwili w Sejmie, tak zdecydowała kiedyś sejmowa większość, więc niech sobie wisi."
(Cezary Olejniczak, SLD)
-
2011/10/13 21:35:35
@
"Z innej beczki - kto mógł to powiedzieć:
"Krzyż wisi w tej chwili w Sejmie, tak zdecydowała kiedyś sejmowa większość, więc niech sobie wisi."
(Cezary Olejniczak, SLD)"

Najwyraźniej to już jakiś samobójczy pęd. Chwilę po tym jak dostali od wyborców po jajach, nerach i szczęce za swój cynizm i alewicowość, taka deklaracja jest jak próba lądowania w Smoleńsku w wiadomych warunkach. Przecież oni teraz powinni się licytować z Palikotem kto szybciej drabinę przyniesie.
-
wo
2011/10/13 21:47:00
Nie głosowałem na Palikota ale cieszę się, że ostry nurt antyklerykalny będzie musiał być ważną częścią składową lewicy, która - mam nadzieję - jakoś się wyłoni ze zjednoczenia obu ugrupowań, by w wyborach za 4 lata iść for the win.
-
2011/10/13 22:04:48
@tomasz.piechowski
"Przecież oni teraz powinni się licytować z Palikotem kto szybciej drabinę przyniesie."

A może oni z Pawlakiem chcą się licytować kto do rządu?

@wo
"Nie głosowałem na Palikota ale cieszę się, że ostry nurt antyklerykalny będzie musiał być ważną częścią składową lewicy, która - mam nadzieję - jakoś się wyłoni ze zjednoczenia obu ugrupowań, by w wyborach za 4 lata iść for the win."

Mam tak samo, choć jestem raczej sceptyczny, głównie z powodu poglądów gospodarczych. Z drugiej strony taki podatek liniowy aż tak obcy eseldowcom nie był.
-
2011/10/13 22:07:00
@tomasz

Za późno. Ci [autocenzura] nie chcieli zrozumieć przez całą kadencję, że hasła antyklerykalne i pro-Biedroniowe to są ich tematy. A dlatego nie chcieli, bo wydawało im się, że jak zaczną fukać na Kościół to im przykleją łatkę komuchów. Normalnie sic!, biorąc pod uwagę, że Miller i spółka walczyli z Kościołem tylko w ostatnie tygodnie przed wyborami, po czym grzecznie szli na obiad do biskupa.

Czyli: zrezygnowali z podstawy lewicowej postawy. A sprawach ekonomicznych nawet nie piszę. Przecież to SLD (info za tygodnikiem NIE) podpisał - jako jedyna partia - pakt o współpracy z, uch, Business Center Club. A teraz Palikot ze swoją armią przedsiębiorców uchodzi za lewicowca bo krzyczy na Nycza i spółkę.
-
wo
2011/10/13 22:18:35
@bantus
"Mam tak samo, choć jestem raczej sceptyczny, głównie z powodu poglądów gospodarczych. Z drugiej strony taki podatek liniowy aż tak obcy eseldowcom nie był."

Kiedy nagle się okazało, że gospodarczym guru Napieralskiego ma być prof. Gomułka, decyzja wybocza to już był no brainer. Pamiętam Gomułkę z lat 90., on był w neoliberalizmie na prawo od Balcerowica (a na pewno od Boniego). Lewica gospodarcza w ogóle w tych wyborach nie zaistniała.
-
2011/10/13 22:24:09
@mig_watch
"Za późno"

No to Grzegorz Surfujący zapewne szybko znajdzie odpowiedź na ważne pytanie samemu sobie w kampanii postawione: czego dowiemy się po wyborach. Otóż chyba czeka was walka o 3-procentowy próg uprawniający do subwencji. Chyba że Palikotowi uda się zrealizować postulat likwidacji finansowania partii politycznych z budżetu, he he.
-
2011/10/13 22:57:07
Na Wall Street zaczyna się rewolucja. Powstają których dręczy głód. A gospodarz tu o historii? :O
-
2011/10/14 00:16:31
kampanianazywo.pl/relacja/uwazam-rze-do-likwidacji-nasze-informacje/

Układzie, you did it again! Szykuję popcorn w oczekiwaniu na Dramatyczne Apele i Wspólne Inicjatywy, a uśmiecham się na samą myśl o najbliższych tekstach Sakiewicza.
-
2011/10/14 07:49:48
@tomasz.piechowski
Mam trochę inne zdanie. Zamiast do krzyża powinni się zabrać do realnych interesów i przywilejów kościółkowców. Że się SLD-owcy nie chcą zabierać do krzyża to się im specjalnie nie dziwię. Sam znam dosyć głęboko religijnych katolików głosujących na SLD.
W skrócie moje podejście do symboli religijnych: krzyż może być jako symbol tradycji, na takiej samej zasadzie jak peruki angielskich sędziów albo państwowe kościoły protestanckie w Skandynawii (a co? taki już ze mnie reakcjonista;-).
Natomiast faktycznie wnerwiające jest traktowanie go jako znaku dominacji Kościoła, a tak de facto jest rozumiany przez obie strony i stąd konflikt. Przykładem wpis (prawdopodobnie na tym blogu ale nie chce mi się szukać) człowieka którego do głosowania na Palikota przekonał fakt że w szkole w której była komisja wyborcza krucyfiks był duuuużo większy od godła.
Krótko mówiąc jak dla mnie mogą być nawet trzy krzyże w Sejmie, byle kler miał równie mało do powiedzenia co np. we Francji.
-
2011/10/14 09:47:39
@ brysio77

"z jednej strony chciałbym żeby tych cholernych banksterów szlag trafił, z drugiej jednak.... ech.."

To mnie zastanawia - dlaczego ma ich albo trafiać szlag, albo mają demolować całą gospodarkę? Bankierzy ogólnie są pożyteczni. Tylko jak im się popuści cugli to zaczynają wariować. Rozumiem, że w sieci pełno jest różnych gości, którzy walczą z dzisiejszym systemem bankowym jako całością, ale to korwiniści, dla których bożkiem jest złoto.

Polecam Krugmana: krugman.blogs.nytimes.com/2011/10/10/if-banks-are-outlawed-only-outlaws-will-have-banks/
-
2011/10/14 09:56:42
@brysio77
"Mam trochę inne zdanie. Zamiast do krzyża powinni się zabrać do realnych interesów i przywilejów kościółkowców."

W dłuższej perspektywie powinni ale...

"Że się SLD-owcy nie chcą zabierać do krzyża to się im specjalnie nie dziwię. Sam znam dosyć głęboko religijnych katolików głosujących na SLD."

...chyba nie sugerujesz, że ich obecna postawa to wynik jakiejś przemyślanej, wyrafinowanej taktyki: "niech się teraz Palikot wypali, a potem my go przelicytujemy w antyklerykalizmie". Kurczę, jeśli nie stać ich w tej chwili na jakąś zdecydowaną, wyglądającą na autentyczną laickość, to niech chociaż takiego Cezarego Olejniczaka trzymają gdzieś z tyłu z dala od mediów. Tymczasem wygląda na to, że SLD atakuje Palikota z prawej. Stawiam dolary przeciw orzechom, że nie po to, żeby potem zająć się realnymi przywilejami kleru.

"Zaraz, zaraz, zakaz burek oznacza jedynie zakaz zasłaniania twarzy i tyle. Katolikom też nie wolno w szkole czy w urzędzie nosić na wierzchu krzyża wielkości tego biskupiego."

A wynika to z?
-
2011/10/14 09:56:44
@brysio77

"Zaraz, zaraz, zakaz burek oznacza jedynie zakaz zasłaniania twarzy i tyle."

Jasne.

@moroux

"To mnie zastanawia - dlaczego ma ich albo trafiać szlag, albo mają demolować całą gospodarkę? Bankierzy ogólnie są pożyteczni. Tylko jak im się popuści cugli to zaczynają wariować."

Sektor finansowy to jak bakterie gnilne albo grzyby: maja swoje miejsce w obiegu gospodarki, ale jak sie rozrosna za bardzo, gospodarka choruje. Trzeba nas przycinac :)
-
2011/10/14 10:01:58
tomasz.piechowski
Absolutna zgoda! Wcześniej SLD mogło przedstawić się jako antyklerykałowie znacznie tańszym kosztem. Jakby zrobili pare inicjatyw, nawet nieudanych, przeciwko REALNYM interesom kościoła, to kto wie może nie byłoby dzisiaj Palikota. A teraz...
-
wo
2011/10/14 10:05:40
@brysio
"W skrócie moje podejście do symboli religijnych: krzyż może być jako symbol tradycji, "

Ale przecież to jest tradycja pijackiego warcholstwa. Zawieszono go w polskim parlamencie prawem kaduka. Prawem kaduka można by go zdjąć.

"Sam znam dosyć głęboko religijnych katolików głosujących na SLD. "

Ba, sam znam głęboko religijnych katolików, którzy nie chcą krzyża w Sejmie. Hint: na krzyż jest miejsce w sejmowej kaplicy (jestem tolerancyjny, może zostać).

PS. Tradycyjny apel o unikanie konfabulacji na mój temat. Dziękuję.
-
2011/10/14 10:12:12
@brysio77

"Wcześniej SLD mogło przedstawić się jako antyklerykałowie znacznie tańszym kosztem. Jakby zrobili pare inicjatyw, nawet nieudanych"

Well, narobili dymu wobec Komisji Majatkowej i skierowali ustawe ja regulujaca do TK (ktory rozpatrywal skarge SLD w pozycji kleczacej, ale to juz nie jest tylko wina SLD).
-
2011/10/14 10:14:43
@ramone.alcin
"Well, narobili dymu wobec Komisji Majatkowej i skierowali ustawe ja regulujaca do TK (ktory rozpatrywal skarge SLD w pozycji kleczacej, ale to juz nie jest tylko wina SLD)."

Trzeba natomiast pamiętać, że winą SLD jest to, że nawet gdy mieli ponad 200 posłów, nie znalazło się 50 odważnych, żeby wniosek do Trybunału złożyć wcześniej.
-
2011/10/14 10:15:32
@wo
Można by go zdjąć ale po co? Niech zostanie jako symbol tradycji swoich czasów ( nie mylić z ekstradycja ;-)
Co do drugiej sprawy to sądziłem że dobrze zinterpretowałem twoje poglądy, wyrażone kiedyś w dyskusji na blogu. Że z jednej strony chciałbyś rewolucji, z drugiej ze względu na wiek, kredyty etc. niekoniecznie. Oczywiście upraszczam, ale tak to odebrałem, nawet jeśli to była lekka ironia.
-
2011/10/14 10:18:52
@moroux
Rozumiem, że w sieci pełno jest różnych gości, którzy walczą z dzisiejszym systemem bankowym jako całością, ale to korwiniści, dla których bożkiem jest złoto.

Chyba znamy innych korwinistów. Ja słyszałem od nich że wszystko to wina państwa i bliżej niezdefiniowanego "socjalizmu". Tak tak, w USA od lat '80 jest coraz więcej "socjalizmu". Jedyna rada to więcej liberalizmu a mniej kontroli nad bankami. Chyba bym nie chciał widzieć systemu bankowego w ich wydaniu.
-
2011/10/14 10:19:38
@tomasz.piechowski

"Trzeba natomiast pamiętać, że winą SLD jest to, że nawet gdy mieli ponad 200 posłów, nie znalazło się 50 odważnych, żeby wniosek do Trybunału złożyć wcześniej."

No wiesz, jesli chcesz w ogole rozliczac wczesniejsze SLD, to mam do nich pogarde za "lub czasopisma", projekty podatku liniowego, udzial w wojnie w Iraku i wiezienia CIA. Timing zlozenia wniosku do TK przy tym to pikus.

@brysio77

"Że z jednej strony chciałbyś rewolucji, z drugiej ze względu na wiek, kredyty etc. niekoniecznie. "

A Ty bys chcial takiej prawdziwej rewolucji, ze smiercia i przemoca na ulicach? Serio?
-
2011/10/14 10:23:48
@krzyż
A tymczasem Terlikowski:
"zniszczenie oznacza w istocie zniszczenie jakiejkolwiek możliwości porozumienia i rozmowy, a także jakichkolwiek moralnych korzeni naszej Rzeczypospolitej.
Wyrzucenie krzyża z przestrzeni Sejmu byłoby symbolicznym początkiem zniszczenia Polski jako takiej, byłoby jasnym pokazaniem, że nie istnieją już wartości, które byłyby nam wspólne."

Komentarze też rulezują.
-
2011/10/14 10:25:03
@ramone.alcin
A kto tu mówi o rewolucji na skalę francuskiej czy bolszewickiej? W najgorszym wypadku będzie jak w Tunezji, bo już nawet nie jak w Egipcie.
-
2011/10/14 10:29:00
@brysio77

"A kto tu mówi o rewolucji na skalę francuskiej czy bolszewickiej? W najgorszym wypadku będzie jak w Tunezji,"

Czyli glupie dwie setki zabitych, faktycznie male miki.

@OT

Cokolwiek mowic o Napieralskim, porazke przyjal sympatycznie: oglada "Gwiezdne Wojny".
-
2011/10/14 10:34:09
@ ramone

"Trzeba nas przycinac :)"

Słusznie :) Szkoda, że tych co dobrowolnie chcieliby się dać przyciąć jest jednak niewielu. A może się mylę?

@ empe 3.1

"Chyba znamy innych korwinistów. Ja słyszałem od nich że wszystko to wina państwa i bliżej niezdefiniowanego "socjalizmu". Tak tak, w USA od lat '80 jest coraz więcej "socjalizmu". Jedyna rada to więcej liberalizmu a mniej kontroli nad bankami. Chyba bym nie chciał widzieć systemu bankowego w ich wydaniu."

Ale to się właśnie do złota sprowadza. Bo złoto jest dla nich naturalnym regulatorem, który wyłącza z całej zabawy państwo. Dzisiaj o podaży pieniądze decyduje bank centralny (czyli państwo). W ich idealnej rzeczywistości decyduje o tym cthulu dając jednym złoża złota, a innym nie. Jak Cię to interesuje to możesz sobie poczytać, co wypisują na stronach Instytutu Misesa na przykład.
-
wo
2011/10/14 10:44:19
@brysio
"Można by go zdjąć ale po co? Niech zostanie jako symbol tradycji swoich czasów "

A ja bym go zdjął właśnie dla podkreślenia, że zaczęły się nowe czasy.

"Co do drugiej sprawy to sądziłem że dobrze zinterpretowałem twoje poglądy, wyrażone kiedyś w dyskusji na blogu."

Skomentowałeś głupio, bo po pierwsze, o okupacji Wall Street pisałem, ale nie na blogu. Po drugie, poleciałeś w dalej idące konfabulacje. Po trzecie...

"Że z jednej strony chciałbyś rewolucji, z drugiej ze względu na wiek, kredyty etc. niekoniecznie. "

...akurat dlaczego kredytobiorcy mieli się martwić o rozstrzelanie bankierów?

"W najgorszym wypadku będzie jak w Tunezji, "

To ja już tego nie chcę. I uważaj, bo bagatelizowanie znaczenia ludzkiego życia to dobry powód do bycia stąd usuniętym.
-
2011/10/14 10:48:41
@moroux

"Słusznie :) Szkoda, że tych co dobrowolnie chcieliby się dać przyciąć jest jednak niewielu. A może się mylę?"

Wielu ludzi w mojej branzy uwaza to co ja, w roznym stopniu oczywiscie. Powszechne jest z kolei przekonanie o slabosci obecnych instutucji nadzoru. Natomiast publicznie to kazdy CEO bedzie lawirowal, zeby sie nie narazic na oskarzenia o dzialanie na szkode akcjonariuszy.

Byc moze w USA jest inaczej, i ludzie pracujacy na Wall Street so bardziej radykalnymi anty-regulatorami.

"Ale to się właśnie do złota sprowadza. Bo złoto jest dla nich naturalnym regulatorem, który wyłącza z całej zabawy państwo. Dzisiaj o podaży pieniądze decyduje bank centralny (czyli państwo). W ich idealnej rzeczywistości decyduje o tym cthulu dając jednym złoża złota, a innym nie. Jak Cię to interesuje to możesz sobie poczytać, co wypisują na stronach Instytutu Misesa na przykład. "

Kult zlota jest pieknym przykladem glupoty korwinistow. Oskarzaja panstwo o manipulowanie pieniadzem papierowym, a nie zauwazaja, ze pieniadzem kruszcowym manipulowac jest rownie latwo, wystarczy zaczac skupowac kruszec (en.wikipedia.org/wiki/Nelson_Bunker_Hunt). Korwinisci uwazaja Miltona Friedmana za swojego guru, ale ignoruja jego zalecenia, zeby w czasie recesji zwiekszac podaz pieniadza - jak to robic z pieniadzem opartym na zlocie? Last but not least, pieniadz kruszcowy prowadzi do wiekszej krotkoterminowej wolatywnosci cen.

@brysio77

"Ja to ujął pewien francuski rewolucjonista, każdy ma tyle praw ile sobie wywalczy."

To Nagan w garsc i lec na barykady, ale beze mnie. Ja jestem za rewolucjami pokojowymi.
-
2011/10/14 10:49:30
Do wszystkich arytmetyk zabitych i rannych należy stosować proporcje. W Tunezji 200 zabitych to ca. 800 w Polsce (4 razy większa populacja).
-
2011/10/14 10:52:01
@wo
Chodziło mi o dyskusję na blogu jakieś pare notek temu gdzie róźne osoby, w tym ty, przedstawiły swój pogląd na sprawę gwałtownych zmian. Z którym to poglądem zasadniczo się zgadzam.
-
2011/10/14 10:53:29
@wo

"I uważaj, bo bagatelizowanie znaczenia ludzkiego życia to dobry powód do bycia stąd usuniętym."

To czemu sam to robisz ("rozstrzelanie bankierow")?
-
wo
2011/10/14 10:57:40
@ramone
"To czemu sam to robisz ("rozstrzelanie bankierow")?"

Przecież nie jako postulat, tylko jako pytanie do Brysia.

@brysio
"Chodziło mi o dyskusję na blogu jakieś pare notek temu gdzie róźne osoby, w tym ty, przedstawiły swój pogląd na sprawę gwałtownych zmian. "

Niestety, chodzi Ci nie tylko o stwierdzenie mojego poglądu, ale także o uparte przypisywanie mi jakichś swoich fantazji na mój temat. Bo przecież o tym, skąd się bierze taki pogląd, tylko fantazjujesz, a co jedna fantazja, to durniejsza od poprzedniej. Nie rób tego więcej, bo mogę już nie mieć cierpliwości na dalsze ostrzeżenia.

@mikmach
"Do wszystkich arytmetyk zabitych i rannych należy stosować proporcje. W Tunezji 200 zabitych to ca. 800 w Polsce (4 razy większa populacja)."

Przykro mi, dla mnie trzech to o trzech za dużo. Jeśli za sprawą wprowadzenia podatku Tobina czy czwartego progu dla najbogatszych mają aż ginąć ludzie - count me out.
-
2011/10/14 10:58:30
@ ramone

"Kult zlota jest pieknym przykladem glupoty korwinistow."

Ba! Złoto nie chroni też przed inflacją, ani nawet przed wpływem rządu na gospodarkę. W końcu to rząd ustala parytet albo zawartość kruszcu w monetach (to dawniej). A rzecz z Friedmanem jest doprawdy zabawna.

Co mnie natomiast martwi, to ogromna prostota tego korwinistycznego przekazu. Ludzie uważają, że bankierzy są źli, więc trzeba zabrać im zabawki - banki zaorać. W tym momencie pojawia się złoto jako alternatywa. Prosta i elegancka. A razem ze złotem cała reszta korwinistycznego bełkotu. W ten sposób można dość szybko przerobić "oburzonego" na korwinistę.
-
2011/10/14 11:03:51
@wo

"Przecież nie jako postulat, tylko jako pytanie do Brysia. "

OK, widac to moja paranoja. (Btw, w City banki wzmocnily ochrone biur przed 15. pazdziernika, wiec nie tylko moja...)

-
wo
2011/10/14 11:06:50
@moroux
"Co mnie natomiast martwi, to ogromna prostota tego korwinistycznego przekazu. Ludzie uważają, że bankierzy są źli, więc trzeba zabrać im zabawki - banki zaorać. W tym momencie pojawia się złoto jako alternatywa. Prosta i elegancka. "

Ciekawe, czy można by ich strollować na bimetalizm. Przecież nie tylko złoto, ale i srebro. Bimetalizm obowiązywał w USA zanim nie przyszli socjaliści udający wolnorynkowców i nie postawili na Gold Standard.
-
2011/10/14 11:08:28
@wo

"Ciekawe, czy można by ich strollować na bimetalizm. Przecież nie tylko złoto, ale i srebro."

Ja bym dodal jeszcze platyne i hel.

@moroux

"Ludzie uważają, że bankierzy są źli, więc trzeba zabrać im zabawki - banki zaorać. W tym momencie pojawia się złoto jako alternatywa. "

Zloto nie jest alternatywa dla bankow. Nawet nie dla bankow centralnych.
-
2011/10/14 11:23:01
@WO
wo.blox.pl/2011/10/Jednak-ide.html
Chodziło mi o dyskusję w której praktycznie wszyscy półgębkiem przyznawali że "TINA jest bezalternatywna ;-)"
-
2011/10/14 11:27:55
@moroux
Ale to się właśnie do złota sprowadza. Bo złoto jest dla nich naturalnym regulatorem, który wyłącza z całej zabawy państwo. Dzisiaj o podaży pieniądze decyduje bank centralny (czyli państwo). W ich idealnej rzeczywistości decyduje o tym cthulu dając jednym złoża złota, a innym nie. Jak Cię to interesuje to możesz sobie poczytać, co wypisują na stronach Instytutu Misesa na przykład.

Dla mnie korwiniści to tacy akademiccy teoretycy, znajdują rozwiązanie dla sferycznej krowy umieszczonej w próżni. Ew. rozwiązują teoretycznie jeden problem a następny w sposób sprzeczny z poprzednim. BTW pewnie nie zauważają że jeśli pojawią się złoża złota to państwo chętnie połozy na nich łapę. A po drugie pieniądz oparty na złocie ma się nijak do robienia wałów przez banki.

@ramone.alcin
Ja bym dodal jeszcze platyne i hel.

Smoleński.
-
wo
2011/10/14 11:32:24
@brysio
"Chodziło mi o dyskusję w której praktycznie wszyscy półgębkiem przyznawali że "TINA jest bezalternatywna ;-)""

Nie obchodzi mnie to, do jakiej dyskusji się odnosiłeś - chodzi mi o Twoje kolejne konfabulacje. A już zwłaszcza zapisywanie mnie do TINA to chamstwo, za które powinieneś wylecieć już teraz.
-
2011/10/14 11:35:21
@wo
Ja Ciebie do niczego nie "zapisowywuje". Natomiast w wielu wypowiedziach twoich czy np. zwłaszcza embercadero widzę, hm, rezygnację.
-
wo
2011/10/14 11:41:50
@brysio
"Ja Ciebie do niczego nie "zapisowywuje""

Kłamiesz. Kilkakrotnie w tej rozmowie przypisywałeś mi nie moje poglądy, do tego opakowując to w swoje konfabulacje na temat rzekomych przyczyn, dla których miałbym je wyznawać. Zamiast przeprosić i zaprzestać, brniesz w to dalej. Nie było przeprosin - będą wyprosiny. Żegnam.
-
2011/10/14 11:44:07
@empe3.1

"Dla mnie korwiniści to tacy akademiccy teoretycy, znajdują rozwiązanie dla sferycznej krowy umieszczonej w próżni."

Nie obrazajmy akademickich ekonomistow, pls. Korwinisci tworza jakies uproszczone teoryjki w oderwaniu od danych empirycznych. Wystarczy sobie przeszukac SSRN zeby znalezc duzo prac, z ktorych wynika, ze gold standard to nie jest super pomysl:

papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=226690
papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=896282

"A po drugie pieniądz oparty na złocie ma się nijak do robienia wałów przez banki. "

Na zlocie, jak na kazdej commodity, mozna robic walki.

"Smoleński."

Serio, hel to jest naprawde dobro rzadkie, ktorego wartosc bedzie rosla. Inwestuj w hel!

@wo

"za które powinieneś wylecieć już teraz."

When you have to shoot, shoot, don't talk ;-)
-
wo
2011/10/14 11:46:34
@ramone
"When you have to shoot, shoot, don't talk ;-)"

Nie zachęcaj mnie, bo Twój plonk score też nie wygląda za dobrze. Ja bym tak generalnie apelował do każdego, kto chce mi przytoczyć jakieś poglądy o to, czy może znaleźć jakiś konkretny cytat na uzasadnienie tezy (cytat z pytania "dlaczego rozstrzeliwać bankierów" nie uzasadnia tezy o propagowaniu rozstrzeliwaia bankierów, na przykład).
-
2011/10/14 11:53:17
OK, sorry. Jak juz mowilem - moja paranoja.
-
2011/10/14 12:15:01
2brysio77

"Natomiast w wielu wypowiedziach twoich czy np. zwłaszcza embercadero widzę, hm, rezygnację."

Moja wola, moja rezygnacja. Jak ktoś ma siłę całe życie się spinać to ja mu życzę szczęścia, mi się już nie chce, spinam się tylko tam gdzie muszę (a i to staram się ograniczać, układ krążenia ma swoją wytrzymałość, jak mam wybór to wolę dożyć 90-tki). Życie jest znacznie przyjemniejsze bez spinki.
-
2011/10/14 12:21:31
@embarcadero

"Jak ktoś ma siłę całe życie się spinać to ja mu życzę szczęścia, mi się już nie chce"

Przeciez to nie jest tak, ze albo latasz co tydzien na manife, albo masz wszystko w tyle. Mozesz np. skrobnac maila do swojego posla, ze Ci sie nie podoba jak glosowal w jakiejs sprawie, albo ze bys chcial, zeby sie przeciwstawil/poparl jakas inicjatywe. Mozesz poslac 10zl kolesiom, ktorzy sie lubia spinac i zalozyli Fundacje Spinania Sie W Slusznej Lewicowej Sprawie or sth. Mozesz pojsc na wybory, w koncu.
-
2011/10/14 12:43:15
@ wo

"Ciekawe, czy można by ich strollować na bimetalizm. Przecież nie tylko złoto, ale i srebro. Bimetalizm obowiązywał w USA zanim nie przyszli socjaliści udający wolnorynkowców i nie postawili na Gold Standard."

Można pójść jeszcze dalej. Czemu w ogóle jacyś socjaliści z rządu mają określać, co jest a co nie jest pieniądzem? Jak ktoś chce, niech płaci ipadami albo benzyną bezołowiową. Na końcu tej drogi jest korwinistyczny raj - barter.

@ ramone

"Zloto nie jest alternatywa dla bankow. Nawet nie dla bankow centralnych."

Wytłumacz to korwiniście.
-
2011/10/14 13:23:33
@moroux

"Na końcu tej drogi jest korwinistyczny raj - barter. "

Na koncu tej drogi jest monopol, bo przeciez najwieksze prywatne banki nie beda sie bawily w takie glupstwa jak barter, tylko skrzykna sie w jakis komitet i ustala swoj prywatny pieniadz, ktorym beda sterowaly tak, jak im to wygodnie -- a reszta gospodarki albo sie dostosuje, albo wypadnie z obiegu. Czego nie ureguluje panstwo, ureguluja monopolisci i kartele (np. ISDA).
-
2011/10/14 14:25:18
@ramone
"Przeciez to nie jest tak, ze albo latasz co tydzien na manife, albo masz wszystko w tyle. Mozesz np. skrobnac maila do swojego posla, ze Ci sie nie podoba jak glosowal w jakiejs sprawie, albo ze bys chcial, zeby sie przeciwstawil/poparl jakas inicjatywe. Mozesz poslac 10zl kolesiom, ktorzy sie lubia spinac i zalozyli Fundacje Spinania Sie W Slusznej Lewicowej Sprawie or sth. Mozesz pojsc na wybory, w koncu."

No ale przecież nikt nie mówi że nie chodzę na wybory czy że nie wsparłbym dychą jakiejś organizacji o słusznym celu której bym wierzył że tej dychy nie przepije. O ile dobrze pamiętam to rezygnację czy wręcz impotencję zarzucono mi gdy była mowa o zdecydowanie bardziej "energicznych" formach protestu, zdaje się związanych z wywieszaniem co poniektórych na latarniach. No a co najmniej o aktywnych formach uczestnictwa w organizacjach politycznych/społecznych. No tego mi się rzeczywiście już nie chce, w przeciwieństwie do tego co było 20 lat temu.
-
2011/10/14 16:04:38
@ramone: "Mozesz np. skrobnac maila do swojego posla, ze Ci sie nie podoba jak glosowal w jakiejs sprawie, albo ze bys chcial, zeby sie przeciwstawil/poparl jakas inicjatywe."

I wierzysz, że to działa? Też podpisuję petycje 38 Degrees i napisałem do mojej MP w sprawie prywatyzacji NHS, i nawet pomaszerowałem w Londynie przeciw cięciom, ale to raczej by sobie ulać niż by cokolwiek zmieniać. Ile z takich działań wynika w praktyce, to właśnie zobaczyliśmy przedwczoraj, jak lordowie klepnęli NHS bill. Generalnie, pozytywny rezultat jest tylko jeśli piszesz do MP, która/y sie z Tobą i tak zgadza (np. interwencje u niektórych labourzystów w sprawiach uchodźców), albo jeśli kwestia jest z góry wygrana (np. koszmarnie głupi pomysł prywatyzacji lasów).

Jakiś czas temu rozmawiałem z moim byłym MP (LibDem) o wpływie petycji takich jak 38 Degrees - twierdził, że jest przyzerowy, główny efekt to generowania nowych miejsc pracy u niego w biurze. Taki obywatelski lobbying działa wbrew pozorom lepiej w Izbie Lordów. Tylko tu też musisz sobie wybrać lorda czy lady żywotnie zainteresowaną/ego tematem, więc to też nie jest sposób na kreowanie rzeczywistości politycznej.
-
2011/10/14 16:12:47
@jakub_jot

My w ogole jestesmy (tzn. ja na pewno, a Ty domyslam sie ze tez) pozbawieni najpotezniejszego argumentu - prawa glosu w wyborach do Izby Gmin. Ale jednak w sprawie NHS protesty spowodowaly juz spore opoznienia w przepychaniu tych ustaw.
-
2011/10/14 16:22:06
@moroux
Jak ktoś chce, niech płaci ipadami albo benzyną bezołowiową. Na końcu tej drogi jest korwinistyczny raj - barter.

Którego to barteru nigdy nie było, jak twierdzi David Graeber. Zresztą polecam przeczytać cały ten wywiad (ciekawe kiedy przetłumaczą na polski).
-
2011/10/14 16:32:11
@ramone: "Ale jednak w sprawie NHS protesty spowodowaly juz spore opoznienia w przepychaniu tych ustaw."

Tyle, że reforma i tak już trwa w najlepsze. PCT są praktycznie rozmontowane, trusty przekształcają się w social (hehe) enterprises już od dobrych paru tygodni, a ustawa będzie na czas swoją drogą, bo poprawka Owena i Hennessy'ego przepadła. Więc.

A co do prawa głosu, to będę miał już niedługo. Ale co mi po nim, jak i tak lubię mieszkać w LibDemsowych okręgach bo zielono i cicho tu. Do tego jeszcze roforma okręgów wejdzie w życie, więc obojętnie na kogo zagłosujesz, i tak wejdzie torys. Jaka piękna nadbudowa.
-
wo
2011/10/14 16:49:44
Panowie Anglicy - proszę kontynuować na swoich blogach.
-
2011/10/14 16:57:29
@wo: Jasne - soraski.
-
2011/10/14 19:29:45
Jest już tłumaczonko Wręcz Przecziwnie, chciałoby się rzec - standardowe: wprostp.pl/artykul/dlaczego-zaprzestajemy-wydawania-wrecz-przeciwnie
-
2011/10/14 21:06:53
@wo
"o okupacji Wall Street pisałem..."
I tam relacja godna portalozy. Ja chcę wiedzieć co mam o tym myśleć. Hejtować czy popierać ;)
-
2011/10/14 21:11:50
KaKa usiłuje robić skok na kasę proponując zamianę Funduszu Kościelnego (niecałe 100 mln rocznie) na 1% od 40 mld PIT. Może tylko połowa zechce wpłacić, i tak niezła przebitka (ale kto nie chciałby być "tym rozdającym pieniążki" - tutaj TYLKO/głównie/ na KaKę):

"Biskupi mają inną propozycję dofinansowania Kościoła (...)
Jeśli dziś podatek, który płacimy do państwa przykładowo wynosi 100 zł, to złotówkę już dziś możemy ofiarować organizacjom pożytku publicznego. A teraz chodzi o to, aby drugą złotówkę z tych samych 100 zł można było podarować temu Kościołowi lub związkowi wyznaniowemu, który będziemy popierać. Nie chodzi natomiast o dodatkową złotówkę. To są te pieniądze, które państwo od nas bierze jako podatek - tłumaczył na konferencji prasowej ks. Kloch."
wyborcza.pl/1,75248,10472614,Episkopat_chce_likwidacji_Funduszu_Koscielnego.html

PS
Co bardziej pojebane media dają tytuły "Episkopat popiera jeden z najważniejszych postulatów Palikota".
-
wo
2011/10/14 21:16:20
@zenobiusz
" Ja chcę wiedzieć co mam o tym myśleć. Hejtować czy popierać ;)"

To już Twój problem, koleś.
-
2011/10/15 00:44:18
@kw_ak
a co powiesz na to, ze takiej laickiej hiszpanii funkcjonuje to juz od jakiegos czasu i kazdy moze sobie przeznaczyc swoj 1%* na kosciol albo inna organizacje spoleczna?
(a dokladnie 0,7%)
-
2011/10/15 07:51:06
@podatki kk
#noale kk cfaniakuje - oni nie chca, aby ten 1% mozna bylo albo na ngo albo na kk, oni chca nastepnego 1% (na dowolny zwiazek wyznaniowy, ale to dla kk problemem nie jest).

@ot
Grabarczyk sam potwierdza, ze odchodzi, niestety.
m.wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,106024,10474324,Grabarczyk_odchodzi___Moj_potencjal_zostal_odpowiednio.html
-
wo
2011/10/15 10:25:34
Ej, co tu się dzieje? Panowie, proszę nie traktować mojego najzupełniej prywatnego blogaska jako Otwartego Forum Dyskutowania O Czym Kto Tylko Kurna Ma Ochotę.
-
2011/10/15 11:43:42
Jak wiemy platforma to sam "pijar", najnowszy dowód to otwarcie odcinka A1 5 dni PO wyborach. Żeby chociaż było to 3-4tygodnie.
-
wo
2011/10/15 11:52:21
@kalder
"Jak wiemy platforma to sam "pijar", najnowszy dowód to otwarcie odcinka A1 5 dni PO wyborach. Żeby chociaż było to 3-4tygodnie."

Tym bardzie, że otwarcie w sensie "dzień otwarty dla pieszych, rowerzystów, rolkarzy itd." mieli 27 września. Budowa się skończyła w połowie września, reszta to formalności (uzgodnienia, pozwolenia, straż pożarna, pani Gienia). Gdyby im zależało, by się sprężyli w dwa tygodnie. Moim zdaniem, to ciche potwierdzenie hipotezy, że widzimy tu jakieś frakcyjne przepychanki, jedna grupa w PO chciała wygryźć drugą, ofiarą padł Grabarczyk.
-
2011/10/15 12:58:47
@polski ruch oburzonych.
Ryzykując zapalenie płuc wsiadłem na rower i mimo panującej dziś arktycznej temperatury pojechałem obejrzeć to widowisko. Wraz z dziennikarzami z 4 stacji telewizyjnych i nieliczni gapiami zebrało się około 100 osób.Stały one w milczeniu pod bramą UW. Mój wzrok przykuł uwagę transparent o treści: "Chcemy mieszkań, nie kredytów". Podpisuję się pod tym, niestety moja babcia miała tylko jedno a wnucząt mnogo. Poczułem się szczęśliwy, że mamy takie syte i szczęśliwe społeczeństwo, które nie czuje potrzeby wyrażania oburzenia. Wracając widziałem rozkładający się namiot solidarnych a pod bramą trzech obrońców krzyża z kieszonkowym krucyfiksem i własnym nagłośnieniem. Jak widać na naszym warszawskim hyde parku w demokratycznej Polsce znajdzie się miejsce dla każdego i z tego powinnyśmy być dumni.
-
wo
2011/10/15 16:42:12
@jerzman
"Poczułem się szczęśliwy, że mamy takie syte i szczęśliwe społeczeństwo, które nie czuje potrzeby wyrażania oburzenia."

Skoro jesteś jedynym kaczystą, który tu zagląda to pozwolę sobie jednak zauważyć, że wypadliście na strasznych głupków w tych wyborach.
-
2011/10/15 19:01:37
@wo
ponieważ?
-
2011/10/15 19:09:10
A w Krakowie odbył się marsz AiA z kontrmanifestacją katolików krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,10476489,Ateisci_zatrzymani_przez_mlodych_katolikow.html

Pomimo starań redaktora, by przedstawić sprawę w możliwie dramatycznym świetle, vide. "Obie grupy rozdzielał kilkuosobowy kordon policji." pozostaje się cieszyć, że sprawy nie posunęły się poza śpiewanie konkurencyjnych piosenek.
-
2011/10/15 22:05:56
@WO
"To już Twój problem, koleś."
Swoje zdanie to ja mogę mieć na swoim blogu (którego nie ma mam), a tu jestem po to aby poznać Twoje zdanie w temacie (i przyjąć za swoje).
-
wo
2011/10/15 22:23:52
@jerzman
"ponieważ?"

Bo wydawało Wam się, że większość społeczesntwa popiera kiboli i antyniemiecką szajbę Prezesa.
-
wo
2011/10/15 22:24:26
@zenobiusz
"Swoje zdanie to ja mogę mieć na swoim blogu (którego nie ma mam), a tu jestem po to aby poznać Twoje zdanie"

Moje zdanie jest takie, że to będzie lepsze miejsce bez tego typu komcionautów.
-
2011/10/16 08:06:34
@WO

"Bo wydawało Wam się, że większość społeczesntwa popiera kiboli i antyniemiecką szajbę Prezesa."

No chyba właśnie dlatego poszedłeś na wybory, że też dopuszczałeś możliwość ich zwycięstwa, co potwierdzają słowa: "To nie jest też chwila na bagatelizowanie groźby powrotu Kaczyńskiego do władzy."
Czy jest zatem uzasadnione nazywać osoby typu kolega Jerzman "strasznymi głupkami"?
-
wo
2011/10/16 10:10:03
@krissto
"No chyba właśnie dlatego poszedłeś na wybory, że też dopuszczałeś możliwość ich zwycięstwa,"

Ale nie na takiej zasadzie, że ich poprze większość tylko na takiej, że Palikot odbierze głosy Platformie - nie wiadomo było przecież tak do końca, komu je odbiera - i PiS będzie wypromowany D'Hondtem na tyle, żeby móc paraliżować tworzenie rządu. Pisałem, że są czasy kryzysu, a czasy kryzysu potrzebują stabilnego rządu, a nie kolejnego cyrku egzotycznych i nietrwałych koalicji.
-
2011/10/16 13:01:03
@ jerzman
"Wraz z dziennikarzami z 4 stacji telewizyjnych i nieliczni gapiami zebrało się około 100 osób.Stały one w milczeniu pod bramą UW".

Osób było może pięćset w szczytowym momencie. Wiem, niewiele w porównaniu z Zachodem, ale wciąż pięć razy więcej niż piszesz. Nie tak mało jak na polskie realia i co ciekawe Kibolskie grupy witające Tuska nie liczyły więcej, a Twoi koledzy z prawa robili z nich jakieś legiony oburzonych obrońców demokracji. To w końcu pięćset osób to dużo, czy mało według prawicy?
@
"Mój wzrok przykuł uwagę transparent o treści: "Chcemy mieszkań, nie kredytów". Podpisuję się pod tym, niestety moja babcia miała tylko jedno a wnucząt mnogo."

Nie zrozumiałeś.

@
"Poczułem się szczęśliwy, że mamy takie syte i szczęśliwe społeczeństwo, które nie czuje potrzeby wyrażania oburzenia".

Zawsze podziwiałem pewność z jaką kaczyści stawiają diagnozy dotyczące polskiego ludu. W nietrafionych prognozach są lepsi od Staniszkis, oh wait ... skoro kaczysta twierdzi, że ludzie są zadowoleni, tzn., że rewolucja blisko.
-
2011/10/16 13:29:23
@rafaryk.
Byłem pod bramą UW dokładnie o 12 i stałem z 10 minut. Nie wiem, może potem dotarły jakieś posiłki, ale w południe nie było więcej niż 100 osób. Daj jakieś zdjęcie z południa to wykropkujemy:). 100 osób to nie dużo, przyszło całe Liceum im. Jacka Kuronia, czy organizatorzy zaprosili też kolegów z podwórka na Miasteczku Wilanów? Prawdziwych oburzonych to widziałem podczas likwidacji KDT, kiedy w bandycki sposób kilka tysięcy ludzi straciło pracę w jeden dzień, tutaj tyle w tym autentyzmu, co lewicowej wrażliwości społecznej w oczach Jolanty Kwasniewskiej.
-
2011/10/16 14:16:54
@jerzman
"Prawdziwych oburzonych to widziałem podczas likwidacji KDT, kiedy w bandycki sposób kilka tysięcy ludzi straciło pracę w jeden dzień."

Tylko PiS-owskie rozumienie prawa pozwala nazwać wykonanie wyroku sądu bandytyzmem.
-
2011/10/16 14:30:42
@Kim on jest

Czytam sobie o planie nowego skoku na kasę i wydaje mi się, że kościelni baronowie czczą Jezusa Chytrusa, figurę którą można łatwo pomylić z innym Jezusem.

Nie mogę dojść skąd się bierze ich pewność siebie. Trochę ponad 1/3 krajan regularnie chodzi do kościoła (ich własne badania), choć deklaruje więcej oczywiście, 20% nie wierzy w osobowego Boga (eurobarometer), kasę mają, ale właśnie od państwa tj. polityków, ich autorytet moralny bimbają prawie wszyscy katolicy i robią swoje, nawet doktrynalną ortodoksję mają w nosie i wierzą w co chcą.

Nie jest też tak, że dopiero teraz wypłynął jakiś nurt antyklerykalny. On był od samego początku, od pierwszego powstania w X w. przez oporną chrystianizację ciągnącą się przez kilka wieków, potrząsanie szabelką wobec kościelnej arystokracji za I RP, XIX w. gdzie ani chłopi ani nasi romantycy miłością do kleru nie pałali, po powszechne oburzenie na abp. Sapiehę, który nie chciał pochować Piłsudskiego na Wawelu i antyklerykalizm przedwojennego PSLu, nie mówiąc o innych stronnictwach.

Nawet nacjonalizm Dmowskiego przecież też z początku tak łatwo nie kleił się z katolicyzmem.

A może to nie pewność siebie tylko obrona przez atak?
-
2011/10/16 14:47:34
@ jerzman i cała wypowiedź z durną puentą o Kwaśniewskiej
Stosujesz prawacką figurę przeciwstawienia bananowych lewaków (którzy - o zgrozo! - są z liceum im. Kuronia) prawdziwemu, bogobojnemu, robotniczemu ludowi z KDT. Ot taki demagogiczny zabieg w stylu marca 1968, amerykańskich republikanów, Perona, czy periodyku "Obywatel". Innymi słowy: pleciesz straszne bzdury na podstawie swoich nieudolnych obserwacji.
KDT - to nie jest tak, że wywalili ich bez ostrzeżenia z dnia na dzień, jak sugerujesz. Sprawa trwała długo i wiadomo było, że swoich pozycji nie utrzymają. W żadnym mieście na świecie by ich nie utrzymali. Stracili pracę? Pokaż mi dowody, że większość z nich nie handluje z wciąż niesłabnącym powodzeniem na Marywilskiej czy na Radzymińskiej w Ząbkach. No ale oni śpiewali "Rotę" i mieli poparcie kiboli, więc zasługują na prawackie współczucie i obronę. Ci Twoi oburzeni z Placu Defilad byli i są bardziej syci niż większość z tych kilkuset osób z wczoraj.

@
"bananowa młodzież"
Liceum im. Kuronia jest szkołą publiczną i nie rozumiem czemu jego uczniowie muszą mieszkać w Miasteczku Wilanów i być jakąś super duper "elytą", wyalienowaną od spraw ludzi wierzących w Boga i Ojczyznę. W ogóle te Miasteczko Wilanów to jakiś poroniony mem prawicowych dziennikarzy typu Lichocka, czy Karnowski. No ale czemu się czepiam. Przecież Oni, jak powszechnie wiadomo, mieszkają w rozlatujących się kamienicach na Pradze, betonowych labiryntach Ursynowa, w obrzyganych sinym smarkiem blokach Woli i Bródna. Normalnie sól tej kurwa ziemi, prawdziwi Narodnicy, poświęcający się działalności społecznej pośród mas i obrońcy "zwykłych" Polaków przed komunokapitalistycznym wyzyskiem ekipy Tuska, którego żądne krwi kohorty rekrutują się z tego brzucha bestii, z tej Sodomogomorii Mazowsza, Miasteczka Wilanów. Żałosna hipokryzja, którą powielasz "obrońco uciśnionych".
-
2011/10/16 14:51:50
@tomasz.piechowski

Tylko PiS-owskie rozumienie prawa pozwala nazwać wykonanie wyroku sądu bandytyzmem.

Nie byłem miłośnikiem KDT ale akurat w tym wypadku skończyło się odebraniem koncesji fimie ochroniarskiej, która działała podczas tej akcji w sposób bezprawny. Jak na razie polskie prawo nie pozwala na realizowanie wyroków sądów przy pomocy wynajętych szwadronów.
-
2011/10/16 15:01:01
@rafaryk

liceum im. Kuronia jest płatną szkołą niepubliczną
-
2011/10/16 15:04:31
@ LO Kuronia
"CXIX Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kuronia jest szkołą publiczną, prowadzoną przez Miasto Stołeczne Warszawa. Organem sprawującym nadzór pedagogiczny nad Szkołą jest Mazowiecki Kurator Oświaty." Tak mają na stronie internetowej.
-
2011/10/16 15:04:46
@rafaryk update

opłata rekrutacyjna wynosi 150PLN, wpisowe 1000PLN, czesne 880PLN miesięcznie
-
2011/10/16 15:07:52
@rafaryk

nie to liceum, guglaj wielokulturowe
-
2011/10/16 15:08:31
@rafaryk
Szkoła publiczna w której czesne wynosi 800 pln, z tego co wiem, puki co edukacja na poziomie zwykłego liceum jest w Polsce bezpłatna, zapomniałem ja żyje na Węgrzech. O miasteczku wilanów pisał we wczorajszej pisowskiej GW kaczystowski red. Kwasniewski. I nie przypisuj mi jakieś antyKuroniowej obsesji, bo takowej w żadnej mierze nie przejawiam a wrecz przeciwnie.
-
2011/10/16 15:09:08
@rydzyk_fizyk
"Nie byłem miłośnikiem KDT ale akurat w tym wypadku skończyło się odebraniem koncesji fimie ochroniarskiej, która działała podczas tej akcji w sposób bezprawny. Jak na razie polskie prawo nie pozwala na realizowanie wyroków sądów przy pomocy wynajętych szwadronów."

Co fakt, to fakt. Może i to właśnie jerzman miał na myśli. Jako nadwornemu pisowcowi przypisałem mu - może niesłusznie - powszechne przekonania pisowców, którzy ignorowali ignorowanie wyroku przez kupców KDT a wszelkie próby rozwiązania problemu przez HGW, które kupcom się nie podobały, uważali defaultowo za bandytyzm. Jeśli źle zrozumiałem jerzmana, to niech mnie sprostuje.
-
2011/10/16 15:12:04
@Tomasz.Piechowski
Oczywiście, nie miałem na myśli wyroku sądu, tylko spsób jego egzekucji przez spółkę ochroniarską zubrzyckiego.
-
wo
2011/10/16 15:17:39
@jerzman
"puki co edukacja na poziomie zwykłego liceum jest w Polsce bezpłatna"

Trzeba było skorzystać.
-
2011/10/16 15:28:33
@miasteczko Wilanów

Hm, jak ktoś tam kupił w szczycie górki za kredyt we frankach, to net worth ma w tej chwili mniejszy niż uciskany przez kamienicznika lokator-rencista. Niewidzialna noga rynku może z tego i innych podobnych miejsc zrobić prawdziwe zagłębie oburzonych, wystarczy parę miesięcy niekorzystnej relacji zarobki/stopy procentowe/kursy walut.
-
wo
2011/10/16 15:32:09
@praptak
"Niewidzialna noga rynku może z tego i innych podobnych miejsc zrobić prawdziwe zagłębie oburzonych, wystarczy parę miesięcy niekorzystnej relacji zarobki/stopy procentowe/kursy walut."

Na razie warszawskie osiedla zaludnione przez frankistów mają wyniki wyborcze typu Platforma - 60%, Palikot - 30%, SLD - 9%. PiS - 1%, bo bacia Zawiślakowa przyjechała na stypę i przy okazji zagłosowała.
-
2011/10/16 15:54:36
@rafaryk

"W ogóle te Miasteczko Wilanów to jakiś poroniony mem prawicowych dziennikarzy typu Lichocka, czy Karnowski. No ale czemu się czepiam. Przecież Oni, jak powszechnie wiadomo, mieszkają w rozlatujących się kamienicach na Pradze, betonowych labiryntach Ursynowa, w obrzyganych sinym smarkiem blokach Woli i Bródna. "

Kiedys widzialem zdjecie z wywiadu z Igorem Janke, na ktorym siedzial na werandzie (!) swojego domu w jakims Jozefowie czy Konstancinie. Rany, jak ja bym chcial mieszkac w takim uroczym domku.
-
wo
2011/10/16 16:07:15
@ramone
"Kiedys widzialem zdjecie z wywiadu z Igorem Janke, na ktorym siedzial na werandzie (!) swojego domu w jakims Jozefowie czy Konstancinie."

W naszym klimacie weranda to przereklamowana sprawa. Zawsze jest albo za zimno, albo za ciepło, jeden sąsiad akurat kosi trawę, drugi ma szczekającego pieseczka, trzeci odpala swój ukochany motocykl-przecinak.
-
2011/10/16 16:14:49
@ramone
"
Kiedys widzialem zdjecie z wywiadu z Igorem Janke, na ktorym siedzial na werandzie (!) swojego domu w jakims Jozefowie czy Konstancinie. Rany, jak ja bym chcial mieszkac w takim uroczym domku."

W znacznie bardziej prestiżowym (a na pewno droższym) niż Józefów Konstancinie. Mieście o tak skomplikowanej geografii, że biedna Bogna Janke wystartowała do rady miasta nie z tego okręgu, z którego chciała i nie mogła za bardzo na siebie zagłosować. Jak ludziom o takim poziomie ogarnięcia udaje się zarobić na choćby działkę w Konstancinie?
-
2011/10/16 16:18:57
@wo

"W naszym klimacie weranda to przereklamowana sprawa. Zawsze jest albo za zimno, albo za ciepło, jeden sąsiad akurat kosi trawę, drugi ma szczekającego pieseczka, trzeci odpala swój ukochany motocykl-przecinak."

Bo to trzeba miec tak jak ja mialem za mlodu w domu rodzinnym: 50-letni bluszcz wokol werandy i jakis hektar lasu dookola. Cisza, spokoj. Tylko do miasta daleko :)
-
2011/10/16 16:38:59
@ jerzman

@ miasteczko
Jeżeli Kwaśniewski pisał to samo co Ty, to też pierdolił głupoty.

@KDT
Jerzman, nie odwracaj kota ogonem. Pisałeś: "w bandycki sposób kilka tysięcy ludzi straciło pracę w jeden dzień", a nie: "interwencja Zubrzyckiego była skandaliczna, choć z wyrokiem się zgadzam". Dla mnie wyrok sądu ma akurat znaczenie drugorzędne. Jeśli prawo jest złe, to nie ma co się fapać praworządnością. Patrz eksmisje rodzin bez środków do życia na bruk w majestacie prawa. Mój przyjaciel dostał niedawno wyrok za blokadę takiej eksmisji sprzed kilku lat. Sytuacja w KDT była po prostu inna niż twierdzisz, Ty który rzekomo widziałeś tam "prawdziwych oburzonych". Problemem zresztą w Twojej wypowiedzi nie jest dla mnie dęta dramaturgia i przecenianie znaczenia bitwy o KDT dla jego pracowników. Chodzi o to że sobie coś wymyślasz o sobotnim marszu, coś pierdolisz o jakichś dzieciach, z jakichś bogatych domów, z jakiegoś osiedla. Podczas gdy w tej dość rachitycznej, przyznaję, manifestacji uczestniczyli naprawdę różni ludzie. Tych kilku midelklasowców z dziećmi i kredytami na głowie to też uczniowie społecznego liceum? Czy raczej ludzie niepokojący się o swoją przyszłość? Przyszli tam hipsterzyć ostrym kołem, czy wyrazić swoją solidarność z protestującymi z innych krajów? Takimi samymi jak oni, którzy jeszcze niedawno mieli nawet lepiej, ale wciągnęły ich tryby recesji.

@ duxripae

Dzięki. Czyli to jakaś filia Bednarskiej? Poznana przeze mnie na studiach młodzież stamtąd kochała wtedy raczej JKM, Ayn Rand i jakieś Arkonio-welecje, oraz snobowała się na pochodzenie szlacheckie bądź żydowskie. Więc nie wiem czemu jerzman robi z nich kawiorowych rewolucjonistów. Oczywiście potraktujcie powyższe uproszczenia z przymrużeniem oka proszę.
-
wo
2011/10/16 17:13:04
@tomasz
"W znacznie bardziej prestiżowym (a na pewno droższym) niż Józefów Konstancinie."

Nope, tam są także tanie nieruchomości. Konstancin to zróżnicowana gmina.

" Jak ludziom o takim poziomie ogarnięcia udaje się zarobić na choćby działkę w Konstancinie?"

Na przylegającą do torów też by Ciebie było stać zapewne.
-
2011/10/16 18:11:28
@wo.
"Na razie warszawskie osiedla zaludnione przez frankistów mają wyniki wyborcze typu Platforma - 60%, Palikot - 30%, SLD - 9%. PiS - 1%, bo bacia Zawiślakowa przyjechała na stypę i przy okazji zagłosowała."
Ale bzdura.
Dane z komisji nr 737(Obrońców Tobruku 40, 100% kreditsów)
wybory2011.pkw.gov.pl/prt/sjm-19/pl/2c9682ea323f17e50132429dab3a01ae.html
komisja nr. 558( miasteczko wilanów)
wybory2011.pkw.gov.pl/prt/sjm-19/pl/2c968286323f180e01324e1acc91190c.html
komisja nr.623(kabaty)
wybory2011.pkw.gov.pl/prt/sjm-19/pl/2c9682ea323f17e50132484844341af7.html
-
2011/10/16 18:23:48
@jerzman

"Ale bzdura.
Dane z komisji nr 737(Obrońców Tobruku 40, 100% kreditsów) [...]"

We wszystkich trzech PO dostala powyzej 60% glosow. Your point being?
-
wo
2011/10/16 18:25:55
@ramone
"We wszystkich trzech PO dostala powyzej 60% glosow. Your point being?"

Chciał po prostu kolejny raz zademonstrować, że oni nawet liczyć nie potrafią.
-
2011/10/16 18:31:52
@ramone
"We wszystkich trzech PO dostala powyzej 60% glosow. Your point being?"

Tego nie neguje, bzdurą był podany przez Gospodarza poziom poparcia dla Pis i Palikota.
-
2011/10/16 19:15:51
@jerzman

"Tego nie neguje, bzdurą był podany przez Gospodarza poziom poparcia dla Pis i Palikota."

WO sobie zazartowal, ale mial racje: ludzie moga narzekac na kurs franka, ale nie cofna za to poparcia PO.
-
wo
2011/10/16 19:17:05
"Tego nie neguje, bzdurą był podany przez Gospodarza poziom poparcia dla Pis i Palikota"

WYBORCZA FAŁSZUJE WYNIKI WYBORÓW!
-
2011/10/16 19:19:44
@prawdziwe wyniki wyborów.
www.youtube.com/watch?v=2yOU16TCu1I
Ktoś wyjaśni o co kaman? Fejk, czy ktoś w redakcji tvn24 robił sobie jaja?
-
wo
2011/10/16 19:22:54
@jerzman
"Ktoś wyjaśni o co kaman? Fejk, czy ktoś w redakcji tvn24 robił sobie jaja?"

A że tak po prostu doszło do jakiejś pomyłki, to oczywiście wykluczone. No bo tak poważne instytucje jak TVN czy Wyborcza nie zatrudniają ludzi robiących jakieś pomyłki. To wszystko SPISEK!

Zwróć uwagę, że jak bardzo przygłosisz, to w szóstej sekundzie wyraźnie słychać "nie zabijajcie nas!".
-
2011/10/17 09:40:49
Jeszcze przyczynek do ujawnienia całej prawdy o stadionie Hanny Gronkiewicz-Waltz: Marcinkiewicz podpisał umowę, w której ITI daje miastu ~1mln czynszu i dwie imprezy rocznie. Pani Gronkiewicz zdołała ją przenegocjować, dzięki czemu ITI płaci prawie pięć razy tyle, a miasto ma prawo do 6 własnych imprez rocznie.
-
2011/10/17 14:15:00
@ 1% na KK

1% to za mało. Odwołajmy się do tradycji i wprowadźmy dziesięcinę. Niech podatnicy chcący płacić na KK dobrowolnie opodatkują się w wysokości 10%.
-
2011/10/17 15:03:47
Wystarczy 1% - ale niech to będzie procent ekstra a nie z puli obecnego pitu. Po prostu: jak masz życzenie to płacisz 1% podatku ponad to co musisz i ten 1% idzie na kościół, w zamian za to znika fundusz kościelny, płace katechetów itp. Fine by me. Ba, byłbym się skłonny nawet zgodzić by mógłby być to dowolny procent zamiast 1%, byle dobrowolnie i byle nie kosztem tego co się państwu należy.