Ekskursje w dyskursie
Blog > Komentarze do wpisu
Dalaj Lama na prezydenta!
Znowu rozwiązałem sobie quiz politycznego kompasu. W ciągu ostatnich dwóch lat zrobiłem się mniej lewicowy gospodarczo i radykalniej wolnościowy, ale to nie były jakieś przełomowe zmiany. Dalej sytuuję się w lewym dolnym rogu skali, tam gdzie lądują ludzie opowiadający się jednocześnie za swobodą obyczajową i za społeczną kontrolą gospodarki. Mój obecny wynik to:

Economic Left/Right: -4.25
Social Libertarian/Authoritarian: -5.44

Mój wynik za rok 2004 można znaleźć na mapie poglądów miłośników fantastyki.

Z mapy na stronie politicalcompass wynika, że idealnymi politykami dla mnie są Nelson Mandela i Dalaj Lama. Ba! Gdyby tak wystartowali w Polsce, może wreszcie miałbym jakąś „swoją” opcję polityczną...

sobota, 12 sierpnia 2006, wo

Polecane wpisy

  • Silvergate

    Afera taśmowa rozwija się fajnie. Reżim nie nadąża z produkowaniem kolejnych usprawiedliwień - najpierw „nie było faktur”, potem „nie było umo

  • Luźne tezy o Biedroniu

    Jak mniemam, wszyscy szanowni komcionauci mają jakąś opinię na temat inicjatywy Biedronia. Doceniam, że jeszcze nie ruszył szał offtopicznych komentarzy. Propon

  • Jak RSW likwidowano

    Pewien przemiły młody człowiek, którego część komentatorów może kojarzyć pod nickiem ^ols, skomentował towergate m.in. następującymi zdaniami: uwłaszczenie na m

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
lis
2006/08/12 18:18:24
Bardzo interesujący test. Wylądowałem w tym samym kwadracie, tylko nieco bliżej środka wykresu (chociaż przy dużej części pytań miałem kłopoty z określeniem, jak silne są moje poglądy).
To ciekawe, że miłośnicy fantastyki myślą podobnie. R. Ziemkiewicz musi się chyba nieźle namęczyć, żeby swoją prozą trafić w target...
-
2006/08/12 18:57:04
Jestem w tej samej cwiartce, tylko nieco wyzej:-)
-
2006/08/12 20:11:17
Rok temu mialem ok. -6/-4. Od tego czasu maly zwrot na prawo: ok -3,5/-3,5.

A fani jedno - pisarze (Ziemkiewicz, Dukaj zreszta tez) drugie.

Pozdrawiam :)
-
2006/08/13 02:41:56
I ja wykazałem ten sam wektor, co Wojtek. Tylko w moim przypadku oznaczało to przejście z liberała gospodarczego na jeszcze większego liberała. ;)

Z wiekiem ludzie się desocjalizują? W sumie to całkiem logiczne...
-
2006/08/13 10:18:39
"Z wiekiem ludzie się desocjalizują? W sumie to całkiem logiczne..."

Nie bardzo. Przecież socjalistyczna polityka jest dużo bardziej korzystna dla ludzi starych niż młodych.
-
2006/08/13 10:19:48
"Ja od polskich polityków chcę w sumie tylko jednego: infrastruktury. Mogę sam na własny koszt dbać o swoje zdrowie czy bezpieczeństwo, ale sam sobie nie zbuduję autostrady do granicy ani porządnego terminala na Okęciu."

Trochę to dziwne w ustach kogoś kto się deklaruje jako lewicowiec, hm?
-
2006/08/13 11:30:57
Część pytań w tescie to raczej publicystyka:

"It's a sad reflection on our society that something as basic as drinking water is now a bottled, branded consumer product."

Niektore są niezrozumiale:

"The businessperson and the manufacturer are more important than the writer and the artist."

Niektóe nie na temat:

"Astrology accurately explains many things."

Niektóre usiłują podpowiadać właściwą odpowiedź:

"A same sex couple in a *stable, loving relationship*, should not be excluded from the possibility of child adoption."


Test dość dokładnie określa poglądy polityczne ... autorów. Spora część pytań wyglądała na lewicowo-liberalną projekcję poglądów prawicowych, niż na poglądy prawicowe same w sobie.
Przez to niektóre pytania wyglądały jak"
"czy uważasz sie za wielbłąda?
Strongly disagree
Agree
Disagree
Strongly disagree"

W sumie jest to raczej quiz na ortodoksyjność dla lewicowych liberałów.

Podobny test widzialem kiedyś na stronie amerykańskiej partii libertarianskiej, ciekawe, czy tam osoba o poglądach innych niż libertarianskie mialaby podobne wrazenie.

-
2006/08/13 11:34:04
A, jeszcze jedna ciekawostka. Wszyscy politycy realnie działający w polityce, oprócz Mandeli, zostali umieszczeni powyżej osi X. Czyli co, polityka z natury jest autorytarna, czy autorzy są anarchistami?
-
wo
2006/08/13 11:51:07
Szybka obrona quizu: pytania to oczywiście publicystyka, ale przecież probierzem naszych poglądów jest m.in. to, czy "strongly agree" przypiszemy raczej Ziemkiewiczowi czy raczej Żakowskiemu. Co do niezrozumiałego pytania o to, czy ważniejszy jest biznesmen czy artysta, to pamiętam jakiś felieton Ziemkiewicza treści mniej więcej takiej, że sztuka rozwija się tylko tam, gdzie są bogaci biznesmeni, a więc jedynym sposobem na wspieranie sztuki jest obniżanie biznesmenom podatków. Dla mnie to jest oczywiście "strongly disagree". No i na koniec nie sądzę, by pytanie o "same sex couple", która żyje w "stable relationship" sugerowało odpowiedź; chodzi przecież tylko o właśnie taką konkretnie parę homoseksualną, a nie o dowolną. Dla niektórych i tak adopcja dzieci przez takową nie wchodzi w grę ze względów religijnych/obyczajowych, więc nawet przy takim określeniu warunków będzie to "strongly disagree".

A co do moich oczekiwań od polskich polityków... od każdego według jego możliwości, Bloody Rabbit :-)
-
2006/08/13 12:12:25
amatil - tez tak sadzilem, dopoki nie zobaczylem wynikow moich znajomych w rodzaju +8/+4 czy +4/+6.
-
2006/08/13 12:25:01
" sztuka rozwija się tylko tam, gdzie są bogaci biznesmeni, a więc jedynym sposobem na wspieranie sztuki jest obniżanie biznesmenom podatków."

Ale to jest kwestia taktyki i polityki kulturalnej, a nie tego, kto jest ważniejszy. Żeby pytanie miało sens, musiałoby być określone, który artysta, który biznesmen, pod jakim i dla kogo względem ważniejszy.
-
2006/08/13 23:01:54
"Nie bardzo. Przecież socjalistyczna polityka jest dużo bardziej korzystna dla ludzi starych niż młodych."

No, dzięki. Ja nie dożywam emerytury teraz, ja wchodzę w samodzielność :P

Znaczy zdaję sobie sprawę, że koszta opieki zdrowotnej w ciągu kilku ostatnich lat życia dorównują łącznie pierwszym sześćdziesięciu, jednak już taka emerytura, przynajmniej teoretycznie, to to, co sobie sami odłożyliśmy.

Zresztą, gdy jesteś młody, to spodziewasz się, że _należy_ ci się darmowy dostęp do kultury, edukacji, zniżki na przejazdy, takie tam. Potem zaczyna się pracować, płacić podatki i perspektywa się ciutkę odmienia.

Zresztą: młodzież, przynajmniej ta aktywna politycznie, jest raczej lewicowa niż prawicowa. Wystarczy się przejść na dowolny uniwerek albo pooglądać manifestacje.
-
2006/08/16 10:31:08
Jak mawia moj przyjaciel, jestem dla niego przykladem na to, ze studia ekonomoczne cos daja, bo z pozycji keynesisy (I rok) przesunale sie gdzies w okolice teorii racjonalnych oczekiwan (po studiach + obecnie)...

economic: +1.38
social: -5.28
-
2006/08/20 22:55:08
No proszę, właściwie nie powinno mnie dziwić, że i Ciebie dotknął blogowy ekshibicjonizm. :) Dziwi mnie tylko, w jaki sposób akurat na mnie trafiłeś w sieci, choć jako żywo nikomu, poza jedynym Gotyckim, z posiadania bloga się nie spowiadałem. Oczywiście znamy się dobrze, a gdy zważysz, że mieszkam w Gdańsku, mam brata bliźniaka i w dodatku znaleźć mnie można na politycznej mapie sff-u, to zidentyfikujesz mnie bezbłędnie. :) Spotkamy się w Lublinie, mam nadzieję? Moje wyniki są następujące:

Economic: 0,00
Social: -5,95

Więcej tu: libreexamen.blox.pl/2006/08/Test-polityczny.html
-
wo
2006/08/21 11:33:11
Kurczę, nie pamiętam jak dokładnie trafiłem - zdaje się, że za sprawą polemiki z T. Łysakowskim na temat Baumana; przeczytałem Twój komentarz i pomyślałem coś w deseń "mądry facet, stawiamy mu drinka" (niestety nie w Lublinie, bo mnie akurat nie będzie). Poza tym spodobał mi się tytuł - przy całym moim ironicznym po-mo, hasła typu "libre examen" czy "polemika z dyskursem" są mi jednak zawsze bliższe niż dalsze :-). Pozdrawiam!
-
2017/08/21 01:12:48
A ja nie jestem ani na dole ani na górze, jakoś chyba tak na prawo. Ciekawe co tu robię...
Economic Left/Right: 1.13
Social Libertarian/Authoritarian: 0.0